Wiggins skončí v Sky po pretekoch Paríž-Roubaix

0
1150

Dlho očakávaný koniec jedného z popredných jazdcov tímu Sky, Bradleyho Wigginsa, je tu. Nedeľná klasika Paríž-Roubaix bola pre Wigginsa poslednou športovou udalosťou v britskom profesionálnom tíme. Nejedná sa však o koniec jeho kariéry. Wiggins sa po odchode zo Sky uchýli v novozaloženom tíme nesúcom jeho meno a bude sa pomaly pripravovať na budúcoročné olympijské hry v Riu.

Jazdcove pôsobenie v tíme až do apríla tohto roku nebolo vôbec samozrejmé. Po nie príliš úspešnom období nasledujúcom výhru Tour de France v roku 2012 sprevádzala Wigginsova účasť v tíme Sky otázky o jeho dôležitosti v kolektíve, ktorého vedenie prebral Chris Froome (víťaz Tour de France 2013). Wiggins však zotrval a nakoniec sa dohodol na predĺžení súčasnej zmluvy až do polovice apríla (http://www.bet365.com/news/sk/betting/cyklistika/wiggins-ma-novu-zmluvu), a to konkrétne do pretekov Paríž-Roubaix.

Wiggins bol počas posledných rokov mnohokrát označovaný za nudného a predvídateľného. Tento popis sa naňho ale v skutočnosti vôbec nehodí. Cyklistov kľúč k úspechu spočíval práve v menení tvarov. Bradley Wiggins bol schopný naplno nasmerovať svoje sústredenie na určitú disciplínu, vďaka ktorej sa z neho akoby stal chameleón, t.j. vedel meniť tvary. V minulosti uspel na Olympijských hrách v Londýne, vyhral pravdepodobne najťažšie etapové preteky na svete – Tour de France – a podobne zahviezdil aj na časovkách. Finálne zameranie na kráľovnú jarných klasík preto dáva zmysel.

1111Klasika Paríž-Roubaix je vo svete cyklistiky unikátnou udalosťou. Spomedzi ostatných piatich klasík vyčnieva vďaka prítomnosti 27 sektorov na kockách rôznej obtiažnosti. Výhra týchto pretekov ale bude pre Bradleyho veľkou výzvou. Žiadny víťaz Tour de France totiž nevyhral na tejto klasike od roku 1981 a v rovnakom období sa k víťazstvu priblížili iba traja Britovia (Roger Hammond, Sean Yates and Barry Hoban). Wiggins má však vo vrecku jedno eso – minulý rok skončil na deviatom meste a tento rok by sa teda mohol stať potenciálnym víťazom.

Bez ohľadu na výsledok pretekov, klasika Paríž-Roubaix bude Wigginsovou poslednou udalosťou v drese tímu Sky. Jeho začiatky v tíme by sa dali prirovnať k súbojom prítomným vo futbalových prestupoch a jeho odchod zase k odchodu Erica Cantonu z Manchestru United. Wigginsova trajektória bola počas šiestich rokoch pôsobenia v Sky vskutku rôznorodá a zahŕňala jeho vedenie tímu na všetkých troch hlavných etapových pretekoch, víťazstvo Tour de France a ďalších prestížnych pretekov, a v neposlednom rade aj úspech na Majstrovstvách sveta v časovke.

Tím Sky bude aj po odchode Wigginsa v dobrých rukách. Chris Froome, Thomas Geraint a ostatní cyklisti budú naďalej vylepšovať povesť tímu a pracovať na budovaní britskej cyklistiky. Tá teraz aj vďaka samotnému Wigginsa zažíva veľmi plodné obdobie a teší sa veľkej priazni a podpore.