Vyše stotisíc Ukrajincov je v uliciach, protest sa vyostruje

0
269

KYJEV 1. decembra (WEBNOVINY) – Najmenej 100 policajtov utrpelo zranenia pri zrážkach s demonštrantami v centre Kyjeva, ktorého ulice zaplnilo vyše 100 000 ľudí.

Masy napriek zákazu demonštrácií zaplnili Námestie nezávislosti, aby protestovali proti odklonu Ukrajiny od Európskej únie a žiadali odstúpenie vlády aj prezidenta Viktora Janukovyča.

Polícia postavila barikády okolo neďalekého prezidentského paláca. Práve pred ním prišlo k najhorším stretom medzi políciou a maskovanými demonštrantami, ktorí hádžu kamene a zápalné fľaše.

Obrazom: Protesty v uliciach Kyjeva

Podľa policajnej hovorkyne Olgy Bilykovej utrpelo zranenia asi 100 policajtov. Niekoľko desiatok členov nacionalistickej strany Svoboda podľa polície obsadilo prázdnu budovu kyjevskej radnice a vyhlásilo ju za dočasné sídlo zjednotenej protivládnej opozície.

Ukrajina odstúpila od podpisu kľúčových dohôd s EÚ z „národnobezpečnostných“ dôvodov, pričom vláda pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska, čo vyvolalo masové protesty. Poriadková polícia v noci na sobotu tvrdo zasiahla proti demonštrantom a výsledkom sú desiatky zranených a zadržaných.

Video: Masové protesty v Kyjeve

Ukrajinská opozícia vyzvala na pokračovanie demonštrácií až do odstúpenia vlády a vypísania predčasných parlamentných a prezidentských volieb.

Opozícia už pripravuje celonárodný štrajk a rozhodla sa vytvoriť hnutie národného odporu. „Vláda a prezident musia odstúpiť,“ povedal davu protestujúcich líder opozície a známy boxerský šampión Viltalij Kličko.

Líder strany Svoboda Oleh Tjagbok konštatoval, že na Ukrajine sa začala ďalšia revolúcia. Obaja lídri sa dištancovali od násilia pred prezidentským palácom a ľudí vyzvali na umiernenosť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.