Vyše pätina detí v New Yorku hladuje

0
590

NEW YORK 27. novembra (WEBNOVINY) – Viac ako 20 percent obyvateľov mesta New York v detskom veku žije v domácnostiach, ktoré zápasia s nedostatkom potravín.

Vyplýva to z výročnej správy organizácie New York City Coalition Against Hunger (NYCCAH), ktorú zverejnili v utorok. Podľa dokumentu sa nedostatok potravín v rokoch 2010 až 2012 dotýkal každého šiesteho Newyorčana, čo predstavuje 1,3 až 1,4 milióna ľudí vrátane takmer pol milióna detí.

Organizácia tiež konštatuje, že oproti rokom 2006 až 2008 sa počet hladujúcich detí zvýšil o 10 percent, čo pripisuje minuloročnému hurikánu Sandy, radikálnemu obmedzovaniu verejných výdavkov a slabej ekonomike USA.

Riaditeľ NYCCAH Joel Berg očakáva, že vzhľadom na pokračujúce obmedzovanie potravinovej pomoci sa bude situácia ďalej zhoršovať. Poukázal tiež na prehlbujúci sa rozpor medzi chudobnou vrstvou a bohatými, ktorí si dopriavajú „lepšie labužnícke jedlá než kedykoľvek predtým“. „Mesto rozdelené proti sebe nemôže vydržať. Musíme povstať spoločne,“ uviedol Berg.

Na federálnu potravinovú pomoc je v súčasnosti odkázaných 1,8 milióna Newyorčanov, zatiaľ čo 1,7 milióna žije pod hranicou chudoby definovanou federálnymi úradmi pre trojčlennú rodinu ako ročný príjem neprevyšujúci 19 090 dolárov (14 092 eur).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.