Vyberte si správny matrac pre svoj spánok

0
626

V minulosti boli problémy s matracmi pomerne časté – na vašu posteľ ste nie vždy a všade našli správne rozmery. Dnes už nie je problém s kúpou matracu ani pre atypickú posteľ, nájdete matrace 195 x 85, 200 x 140 či 200 x 90. A keď máte posteľ z iného vesmíru, že na ňu nemáte šancu kúpiť matrace, ktoré sa vyrábajú sériovo, siahnite po tých na mieru. Ako je to s cenou? Nemusíte sa toho báť, cena matracu vyrobeného na mieru a cena matracu vyrábaného sériovo je identická. Ako si však vybrať ideálny matrac?

Vyberajte podľa svojej postavy

Nielen oblečenie by ste si mali vyberať adekvátne vašej postave, ale aj tvrdosť matracu. Mäkký alebo tvrdý – akým pravidlom by ste sa mali riadiť? V zásade platí jednoduché pravidlo – pre vysokých a ťažších ľudí sú ideálne tvrdšie matrace 200 x 140, ktoré sú dostatočne široké, dlhé a váhu rozložia rovnomerne. V prípade, že by bol matrac príliš mäkký, spánok by nebol vôbec komfortný. A pre menších a ľahších ľudí sú, naopak, vhodnejšie mäkšie matrace. Tie dokáž váhu rovnomerne rozložiť aj napriek svojej mäkkosti.

Aký typ matracu

Ako prvú vec, ktorú musíte vedieť, keď sa rozhodujete, či kúpite pružinový, taštičkový, penový alebo latexový matrac, je, že pružinový matrac nesmiete nikdy dávať na lamelový rošt. Ostatné typy matracov na tento typ roštu môžete dať. Aký typ si však vybrať? Toto záleží od veľa faktorov – napríklad ak ste 120 kilový a dvojmetrový basketbalista s alergiou na roztoče, bude pre vás najlepší taštičkový hypoalergénny matrac. Každopádne si nechajte poradiť od predajcu.

Jeden alebo dva matrace?

Istotne mnohí riešite dilemu, či je do manželskej postele lepší jeden veľký matrac alebo dva menšie. Odpoveď je jednoznačná – lepšie sú dva matrace 200 x 90 ako jeden veľký. Prečo? Lebo je na nich váha lepšie rozložená a necítite každý pohyb partnera vedľa vás. To, že máte dva matrace, neznamená, že sa nemáte radi.

 

ZDROJ : zdravotne-matrace.sk