Vojna v Sýrii už pripravila o život najmenej 140-tisíc ľudí

0
399

BEJRÚT 17. februára (WEBNOVINY) – Počet obetí tri roky trvajúcej občianskej vojny v Sýrii prekročil hranicu 140-tisíc. Informovala o tom v sobotu sýrska exilová Organizácia pre monitorovanie ľudských práv.

Podľa jej údajov je však skutočné číslo pravdepodobne značne vyššie, keďže osud desaťtisícov ľudí je neznámy. Medzi oficiálnymi obeťami je 30-tisíc povstalcov, 50-tisíc provládnych vojakov, no i viac ako 7500 detí a 5000 žien.

Organizácia so sídlom v britskom Londýne opierajúca sa o sieť zdrojov naprieč Sýriou tvrdí, že nezvestných je 180-tisíc ľudí, ktorí sa údajne nachádzajú vo väzeniach.

Odporúčame aj:

Sýrske rokovania v Ženeve skončili opäť bez úspechu

Sýrski povstalci znovu zaútočia v Halabe, varovali ľudí

Počet mŕtvych v Sýrii prestalo od júla OSN aktualizovať

Organizácia Spojených národov už pred mesiacmi vyčíslila počet obetí sýrskej vojny na 100 000, no prestala ho obnovovať pre nejasnú situáciu v teréne.

Konflikt v Sýrii sa začal protestami proti vláde prezidenta Baššára al-Asada, postupne však prerástol do ozbrojeného povstania, ktorého náboženské rozmery presiahli hranice krajiny.

Dnes trvá už takmer tri roky a diplomatické snahy o jeho vyriešenie zlyhávajú. Medzinárodné spoločenstvo sa však dohodlo na likvidácii sýrskych chemických zbrani.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.