Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

0
471

KYJEV 17. februára (WEBNOVINY) – Na Ukrajine by mala v pondelok oficiálne vstúpiť do platnosti amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na protivládnych nepokojoch, ktorej podmienkou bolo ukončenie okupácie verejných budov.

Podľa britského portálu BBC prokuratúra v Kyjeve v nedeľu večer potvrdila stiahnutie obvinení po tom, ako demonštranti opustili miestnu radnicu a ďalšie objekty. Časť barikád v centre Kyjeva však ponechali na mieste.

Ešte v piatok prokuratúra oznámila prepustenie všetkých 234 zadržaných aktivistov, ktorí boli až doteraz obvinení z rôznych trestných činov. Vláda tak plní jednu z hlavných požiadaviek opozície, ktorá doterajšie ústupky označuje za nepostačujúce a snaží sa presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Ten zákon o amnestii podpísal 31. januára a demonštranti mali na opustenie verejných budov 15 dní.

Ukončili blokádu radnice

Protivládni demonštranti v nedeľu po viac ako dvoch mesiacoch ukončili okupáciu radnice v hlavnom meste Ukrajiny.

Do pondelka však museli opustiť vládne budovy a uvoľniť komunikácie. Maskovaní muži vo vnútri budovy však varovali pred prípadným návratom v prípade nedodržania podmienok amnestie. Predstavitelia opozície zároveň potvrdili, že aktivisti súhlasili aj s ukončením blokády niektorých ciest vedúcich k parlamentu a úradu vládu.

Odporúčame aj:

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov

Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie

Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister

Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené

Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorý koncom novembra nepodpísal dohody s EÚ.

Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania a ktorú parlament neskôr zrušil. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.