Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

0
385

MOSKVA 17. februára (WEBNOVINY) – Líder ukrajinskej opozície a boxérsky šampión Vitalij Kličko v nedeľu oznámil, že sa oficiálne vzdal trvalého pobytu v Nemecku.

Chce tak dokumentovať svoj vážny záujem o kandidatúru za prezidenta postsovietskej krajiny. Jeho iniciatívu však brzdí zákon, podľa ktorého musí mať uchádzač o najvyšší post desať rokov pred hlasovaním trvalý pobyt na Ukrajine. Podľa normy človek, ktorý má trvalý pobyt v zahraničí, nemôže byť občanom Ukrajiny.

Uplynulé roky však Kličko žil a platil dane v Nemecku. Predseda parlamentnej strany UDAR však tvrdí, že občanom Ukrajiny je od jej vyhlásenie nezávislosti od Sovietskeho zväzu dodnes.

Ukrajinský Najvyšší administratívny súd ešte v januári zamietol Kličkovu žiadosť o zrušenie zmien zákona, na základe ktorých by ho volebná komisia nemusela zaregistrovať ako kandidáta na prezidenta.

Novelizovaný daňový zákon prijal ukrajinský parlament 24. októbra a prezident Viktor Janukovyč ho podpísal o dva týždne neskôr. Kličko mal trvalé bydlisko v Nemecku a tam aj platil dane, čo by mu podľa novej legislatívy mohlo znemožniť kandidatúru vo voľbách, ktoré by sa mali konať začiatkom budúceho roku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.