Vírusom HIV sa v Česku nakazilo najviac ľudí za 30 rokov

0
366

PRAHA 4. februára (WEBNOVINY) – V Českej republike v roku 2013 pribudlo najviac pacientov s vírusom HIV od polovice 80. rokov. Nakazilo sa 235 ľudí, najčastejšie pri sexuálnom styku. Medzi pacientmi je aj 24 žien.

AIDS v roku 2013 pripravil o život 9 ľudí, ďalších 6 nakazených vírusom HIV zomrelo z inej príčiny. Uviedla to pre iDNES.cz vedúca Oddelenia sexuálne prenosných chorôb Štátneho zdravotného ústavu Hana Zákoucká. Polovica novonakazených žije v Prahe, zhruba každým štvrtým pacientom je cudzinec. Počet nakazených vírusom HIV sa v Čechách sleduje od jesene 1985.

“Za nárastom počtu prípadov stojí predovšetkým prenos medzi mužmi, ktorí majú sex s mužmi, na nich pripadá 76,6 percenta nových nakazených HIV. Podiel heterosexuálnych prenesených infekcií dosiahol vlani 18,7 percenta a 2,6 percenta nových prípadov zaznamenali u injekčných užívateľov drog,” uviedol vedúci národného referenčného laboratória pre HIV/AIDS Štátneho zdravotného ústavu Vratislav Němeček.

Aj keď podľa odborníkov Česko patrí vo svete aj v Európe ku krajinám s nižším výskytom infekcie, varujúci je prudký nárast počtu pacientov. Lekári tvrdia, že je to preto, že strach z ochorenia upadol a ľudia sa prestali chrániť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.