Vietor a sneh šarapatia v Srbsku, ľudí evakuovali z áut

0
412

BELEHRAD 1. februára (WEBNOVINY) – Poveternostné podmienky v Srbsku si vyžiadali obmedzenie prevádzky na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Horgoš. Slovenských motoristov na to upozorňuje zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Belehrade.

Obmedzenie vyhlásil štáb pre mimoriadne situácie Ministerstva vnútra Srbskej republiky. Kritická poveternostná situácia je najmä vo Vojvodine v regióne Banát (Subotica, Báčka Topoľa, Kikinda, Zrenjanin, Perlez, Vršac, Pančevo a Kovačica) a Báčka (Sombor), kde žije aj slovenská menšina. Zasiahnuté je aj územie východného Srbska (okolie Požarevca). Podľa meteorologického ústavu Srbska by mala táto mimoriadna poveternostná situácia trvať do pondelka.

Slovenský rezort diplomacie vzhľadom na zlú poveternostnú prognózu odporúča preveriť si pred cestou do Srbska aktuálny stav zjazdnosti ciest na stránke www.amss.rs (korisne informacije/stanje na putevima – mapa), ktorá je priebežne aktualizovaná. "Zároveň odporúčame využiť pred cestou službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVaEZ SR," dodal tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Srbskí záchranári evakuovali až 188 ľudí, ktorí pre sneh uviazli vo svojich autách a autobusoch na severe krajiny. Husté a vytrvalé sneženie tam zablokovalo aj dva osobné vlaky, ktoré museli takisto evakuovať. V niektorých oblastiach má vrstva snehu až niekoľko metrov a úrady preto uzavreli aj jeden z hraničných prechodov s Maďarskom. Počasie v Srbsku komplikovalo cestnú dopravu aj v piatok, keď sa tam tvorili až niekoľko kilometrov dlhé zápchy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.