´Viete, kto som?´ kričal egyptský exprezident Mursí na súde

0
443

KÁHIRA 28. januára (WEBNOVINY) – Zosadený egyptský prezident Muhammad Mursí v utorok opäť predstúpil pred súd. Tentoraz sa zodpovedá z organizovania úteku z väznice spred troch rokov, pri ktorom zahynuli aj niekoľkí strážnici.

Mursího obhajcovia však tvrdia, že väzňov vtedy pustili na slobodu miestni obyvatelia a on osobne s tým nič nemá. Udalosť sa stala počas vzbury proti vtedajšiemu prezidentovi Husnímu Mubarakovi. Celkovo proti Mursímu vedú štyri procesy, pričom obvinený je aj z rozpútavania násilností, za čo ho armáda v júli 2013 zosadila.

Mursí počas svojej obhajoby podľa svedkov hlasno kričal z priestoru presklenej zamrežovanej kabíny, kde celý čas musel sedieť. "Som prezident republiky! Ako môžem byť niekoľko týždňov držaný v diere?!" vyhlásil islamistický líder zjavne zvýšeným hlasom. "Kto ste?!" dožadoval sa odpovede prvý demokraticky zvolený prezident Egypta.

"Viete, kto som?!" kričal Mursí. Okrem neho je v procese obvinených aj 130 ďalších osôb vrátane desiatok členov islamistického Moslimského bratstva, palestínskeho militantného hnutia Hamás a libanonskej šiitskej skupiny Hizballáh.

Egypt si v sobotu pripomenul tretie výročie začiatku revolúcie, ktorá viedla k pádu prezidenta Mubaraka. Islamistická aliancia podporujúca jeho nasledovníka Muhammada Mursího, ktorého minulý rok zvrhla armáda, vyzvala pri tejto príležitosti na 18-dňové protesty. Mursího stúpenci organizujú pravidelné demonštrácie, v ktorých žiadajú jeho znovudosadenie, a to napriek vládnej perzekúcii a násilnostiam, ktoré si od jeho zvrhnutia vyžiadali už vyše tisíc obetí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.