Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

0
192

KYJEV 21. januára (WEBNOVINY) – Násilné strety medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami pokračovali v centre ukrajinského Kyjeva aj v noci na utorok.

Polícii sa podarilo rozmontovať niektoré barikády postavené protestujúcimi, ktorí naďalej hádžu kamene a zápalné fľaše na policajtov. Tí odpovedajú použitím ohlušujúcich granátov a podľa serveru Russia Today bolo počuť aj streľbu.

Obrazom: Násilné strety v Kyjeve neutíchajú

Desiatky ľudí utrpeli v posledných dňoch zranenia a ďalšie desiatky polícia zadržala, pričom niektorých už aj obvinili z výtržníctva.

Ukrajinská vláda v utorok publikovala nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie, čo znamená, že legislatíva vstupuje do platnosti. Zákony, ktoré ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, sa stretli s veľkou kritikou EÚ a USA.

Legislatíva zavádza až päťročné tresty pre osoby podieľajúce sa na blokádach úradných budov a umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami. Za hrubé porušenie verejného poriadku môže hroziť až 15 rokov väzenia.

Obrazom: Apokalypsa v Kyjeve, v pondelok horeli autobusy a nákladiaky

Prezident Viktor Janukovyč v pondelok varoval, že prebiehajúce zrážky medzi políciou a demonštrantami v hlavnom meste Kyjev ohrozujú "celú krajinu". Demonštrantov zároveň vyzval na "dialóg, kompromis a pokoj".

Podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova sa situácia v Kyjeve vymyká spod kontroly, čo dokazuje neúspech lídrov opozície, ktorí výzvy na pokojné demonštrácie zhromaždení neuposlúchli. Vplyvný šéf ruskej diplomacie to označil za veľmi znepokojujúce. Zároveň odsúdil zasahovanie vedúcich predstaviteľ členských krajín EÚ, čím poukázal na ich návštevy v Kyjeve.

Odporúčame:

Video: Apokalypsa v Kyjeve trvá, horia autobusy a nákladiaky

Obrazom: Peklo v Kyjeve, Ukrajinci dobili policajtov

Ukrajina šokuje, demonštrantom hrozí basa a pracovný tábor

"Členovia niekoľkých európskych vlád sa ponáhľali na kyjevské Námestie nezávislosti bez pozvania a zúčastnili sa na protivládnych demonštráciách v krajine, s ktorou majú diplomatické vzťahy. Je to nechutné a mimochodom, iba to vyhrocuje situáciu," vyjadril sa Lavrov na margo decembrového príchodu šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej či vtedajšieho nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho. Do Kyjeva však prišli aj americkí predstavitelia vrátane vplyvného senátora Johna McCaina.

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.