Video: V Kyjeve protestuje milión ľudí, zhodili sochu Lenina

0
431

KYJEV 8. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinské hlavné mesto Kyjev v nedeľu opäť zaplavili stovky tisíc demonštrantov protestujúcich za priblíženie k Európskej únii a proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Mávajú pritom ukrajinskými vlajkami ale aj zástavami EÚ.

Obrazom: V Kyjeve to opäť vrie

Podľa agentúry AFP na kyjevské Námestie nezávislosti prišlo až 200-tisíc ľudí. Ukrajinský denník Korrespondent.net hlási v uliciach viac ako milión nahnevaných demonštrantov.

Janukovyča vyzvala k demisii aj Tymošenková

Tí požadujú okamžité odstúpenie Janukovyča, v čom ich podporila aj uväznená expremiérka Julija Tymošenková. „Janukovyč sa rozhodol pridať sa k diktátorom,“ citovala jej slová dcéra Jevhenija Tymošenková.

„Musíme ho pokojne a legálne odstaviť od moci,“ dodala s tým, že Janukovyč „už nie je prezident nášho štátu, je to tyran, ktorý sa musí zodpovedať za každú kvapku našej preliatej krvi“.

Zhodili sochu Lenina a odtrhli mu hlavu

Demonštrácia v podvečerných hodinách prerástla do násilností, keď radikáli zhodili miestnu sochu zobrazujúcu zosnulého boľševického lídra Vladimira Iľjiča Lenina. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Post.

Radikáli monument údajne zhodili s pomocou oceľových lán. Následne Leninovi odtrhli aj hlavu a začali skandovať heslo Janukovyč bude ďalší a spievať ukrajinskú hymnu.

Niektorí demonštranti mali na hlavách ochranné helmy, aby sa tak pripravili na prípadný tvrdý zásah zo strany polície. Protesty trvajú už tretí týždeň a niektoré z nich bezpečnostné zložky násilne rozohnali. Neadekvátnosť policajných zásahov pritom priznal aj premiér Mykola Azarov, ktorý prisľúbil potrestanie vinníkov.

Masové protesty na Ukrajine vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády pozastaviť eurointegračný proces, čo podľa premiéra Azarova súviselo s nátlakom zo strany Ruska. Významné dohody s EÚ mal ukrajinský prezident Janukovyč podľa pôvodného plánu podpísať na summite v litovskom Vilniuse, ktorý sa konal 28. a 29.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.