Video: Ukrajinci protestovali proti zákonu o protestoch

0
395

KYJEV 19. januára (WEBNOVINY) – Odhadom 200-tisíc ľudí zaplnilo v nedeľu centrum ukrajinskej metropoly Kyjev, aby vyjadrilo nespokojnosť s novým zákonom o demonštráciách z dielne vlády. Zhromaždení na protest voči uzákoneným obmedzeniam mali na hlavách hrnce a rôzne iné pokrývky tváre a hlavy.

Davom viali štátne vlajky a červeno-čierne zástavy ukrajinskej povstaleckej armády z čias druhej svetovej vojny napojenej na spornú postavu ukrajinských dejín Stepana Banderu.

Video: Desaťtisíce Ukrajincov demonštrovali v Kyjeve proti zákonu o demonštráciiách

K prítomným sa na Námestí nezávislosti prihovorili opoziční lídri – Vitalij Kličko či Arsenij Jacenjuk. Podľa Klička je zákon o demonštráciách, ktorý v piatok podpísal prezident Viktor Janukovyč, ilegálny. Jacenjuk zase označil parlament za "nelegitímny, čo znamená, že ľudia by si mali vytvoriť vlastnú radu pozostávajúcu z opozičných politikov".

Janukovyč v piatok podpísal zákony, ktoré výrazne sprísňujú pravidlá pre účastníkov demonštrácií. Legislatíva, ktorú ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, sa stretla s veľkou kritikou EÚ a USA. Do praxe totiž zavádza až päťročné tresty pre osoby podieľajúce sa na blokádach úradných budov, ktoré boli súčasťou nedávnych opozičných protestov.

Odporúčame:

Ukrajina šokuje, demonštrantom hrozí basa a pracovný tábor

Umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami. Zakázané sú aj rôzne prístrešky na verejných miestach vrátane stanov, v ktorých sa stále nachádzajú odporcovia vlády. Za hrubé porušenie verejného poriadku môže hroziť až 15 rokov väzenia.

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Nové zákony tvrdo skritizoval aj Západ a označil ich za nedemokratické.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.