Video: Násilie na Ukrajine má už päť obetí, polícia zasiahla

0
117

KYJEV 22. januára (WEBNOVINY) – Pri nepokojoch v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev zahynulo v stredu päť ľudí a 300 utrpelo zranenia. Informovalo o tom zdravotnícke centrum protestného hnutia.

"Doteraz zomrelo päť ľudí. Asi 300 ďalších dnes od polnoci utrpelo zranenia," uviedol koordinátor zdravotníckych služieb Oleg Musij pre rozhlasovú stanicu Hromadske radio. Podľa webovej stránky denníka Ukrajinská pravda mali štyri z piatich obetí strelné zranenia.

Obrazom: Ukrajinské protesty neutíchajú, hlásia už päť obetí

Prezident Viktor Janukovyč v stredu rokoval s troma lídrami opozície vrátane Vitalija Klička. Podľa stanoviska prezidentskej kancelárie bolo stretnutie, ktoré trvalo tri hodiny, prvým krokom v "rokovacom procese", ďalšie detaily však vyhlásenie neuvádza. Všetci opoziční lídri opustili rokovania bez komentára, informovala agentúra Interfax.

Európska únia v stredu dôrazne varovala Ukrajinu pred eskaláciou násilia. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso je z udalostí v Kyjeve šokovaný a ako povedal, "Brusel situáciu na Ukrajine pozorne sleduje". Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová krátko predtým vo vyhlásení vyzvala na "okamžité zastavenie násilia".

Odporúčame:

Policajti v Kyjeve zranili desiatky novinárov, dvoch zbili

Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

Video: Apokalypsa v Kyjeve trvá, horia autobusy a nákladiaky

Obrazom: Peklo v Kyjeve, Ukrajinci dobili policajtov

Policajné sily prerazili barikády oddeľujúce políciu a demonštrantov skoro ráno, čo vyvolalo ostré strety medzi oboma stranami konfliktu. Po relatívne pokojnej noci sa tak opäť rozpútalo násilie, na ktoré polícia odpovedá použitím slzotvorného plynu a ohlušujúcich granátov.

Prezident Viktor Janukovyč vyjadril sústrasť rodinám obetí a vyzval, aby účastníci nepokojov "nenasledovali politických radikálov". Janukovyč pozval na stretnutie troch lídrov opozície, s ktorými chce hľadať riešenie s cieľom ukončiť násilie.

Video: Násilnosti na Ukrajine neprestávajú, hlásia zranených aj prvú obeť

Polícia oznámila, že počas predchádzajúcich dní utrpelo zranenia najmenej 163 príslušníkov bezpečnostných síl, z ktorých 80 museli hospitalizovať. Aktivisti tvrdia, že zranených boli stovky demonštrantov, presné počty však neuviedli. Zranenia utrpelo aj asi 35 novinárov. Podľa ministerstva vnútra polícia zadržala 50 protestujúcich.

Video: Situácia na ukrajinskom námestí po nočných protestoch

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Protesty sa po sviatkoch opäť rozhoreli tento víkend potom, čo parlament schválil nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.