Video: F**k the EU, povedala americká diplomatka do telefónu

0
476

WASHINGTON 7. februára (WEBNOVINY) – Vysokopostavená americká diplomatka Victoria Nulandová sa v uniknutom rozhovore zverejnenom na YouTube opovržlivo vyjadruje o Európskej únii. V dôvernej telefonickej konverzácii s americkým veľvyslancom na Ukrajine Geoffreym Pyattom Nulandová doslova hovorí: “F**k the EU”.

Za odpočutým rozhovorom a jeho zverejnením by mohla stáť podľa Američanov ruská alebo ukrajinská tajná služba. Námestíčka ministra zahraničných vecí pre európske záležitosti sa za svoje vyjadrenie medzičasom ospravedlnila.

Nulandová nelichotivé slová na adresu EÚ povedala počas krátkeho telefonátu a Pyattom o politickej kríze na Ukrajine. V ňom sa vyslovila za účasť Organizácie Spojených národov na jej riešení. EÚ aj USA sú zapojené do snáh o ukončenie problémov krajiny.

Video: Telefonát Victorie Nulandovej

“To by bolo skvelé, myslím, pomôcť to zlepiť, s pomocou OSN, však viete, sr*ť na EÚ (f**k the EU),” hovorí Nulandová. Veľvyslanec s ňou súhlasí: “Presne, musíme ale spraviť niečo, aby to vydržalo pohromade ..pretože Rusi to budú určite chcieť torpédovať”.

Americkí predstavitelia sa zároveň vyjadrili skepticky o možnej účasti opozičného lídra Vitalija Klička vo vláde. “Nemyslím, že Klič (Kličko) by mal ísť do vlády. Myslím, že to nie je dobrý nápad,” poznamenala Nulandová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.