Video: Expremiéra Šarona pochovali, pri ranči dopadli strely

0
407

JERUZALEM 13. januára (WEBNOVINY) – Bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, ktorý zomrel vo veku 85 rokov, pochovali v pondelok na rodinnom ranči Havat Šikmim na severe púšte Negev.

Skončila sa tak rozlúčka so svetoznámym politikom, ktorý po ťažkej porážke prežil posledných osem rokov v kóme.

Odišiel jeden z najväčších vojenských veliteľov židovského ľudu

Pohrebu za účasti zahraničných predstaviteľov predchádzal štátny obrad na pôde izraelského parlamentu v Jeruzaleme. Zúčastnili sa na nej najvyšší izraelskí ale aj svetoví lídri vrátane amerického viceprezidenta Joa Bidena a britského expremiéra Tonyho Blaira.

Obrazom: Svetoví lídri sa lúčili s Arielom Šaronom

Šaronov nástupca Benjamin Netanjahu ho označil za "jedného z najväčších vojenských veliteľov, ktoré kedy židovský ľud mal".

"Nikdy si počas svojej služby neodpočíval, keď si obraňoval svoju vlasť a pomáhal jej prekvitať," povedal v prejave izraelský prezident Šimon Peres.

Drsný, ale plachý, neskrotný, ale zároveň služobník svojho ľudu

Americký vicepremiér Joe Biden zase o Šaronovi hovoril ako o "komplexnom mužovi". "Drsný, ale plachý, neskrotný, ale zároveň služobník svojho ľudu," povedal Blair, ktorý v súčasnosti pôsobí ako vyslanec medzinárodného spoločenstva pre Blízky východ.

Šaron bol jedným z najvýznamnejších politikov v histórii Izraela, aj keď jeho kariéru sprevádzali viaceré kontroverzie. Do kómy upadol v januári 2006 po utrpení mŕtvice. Šaron bol premiérom Izraela v rokoch 2001 až 2006. Predtým zastával rôzne ministerské posty a ako minister obrany v roku 1982 nariadil rozpútanie libanonskej vojny. Ako premiér sa do dejín zapísal najmä tým, že v roku 2005 rozhodol o stiahnutí izraelských osadníkov z Pásma Gazy.

Pri ranči, kde pochovali Šarona, dopadli palestínske strely

Palestínski militanti odpálili v pondelok z Pásma Gazy dve strely, ktoré dopadli v oblasti neďaleko ranča, kde pochovali izraelského expremiéra Ariela Šarona.

Vo vyhlásení o tom informovala izraelská armáda, podľa ktorej strely dopadli do otvoreného priestranstva na púšti Negev pri severnej hranici s pásmom.

Policajný hovorca Micky Rosenfeld informoval, že terčom bolo pravdepodobne mesto Sderot, ktoré leží neďaleko. Strely našťastie nikoho nezranili a nenarobili škody.

Strely dopadli štyri kilometre od rodinného ranča Havat Šikmim na severe púšte Negev. Izraelské sily posilnili bezpečnosť v okolí ranču pre obavy z možných raketových útokov zo strany palestínskych ozbrojencov. V oblasti tiež aktivovali protiraketový systém Železná kupola.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.