V Slovinsku musela arcidiecéza odškodniť obeť zneužívania

0
376

ĽUBĽANA 13. novembra (WEBNOVINY) – Slovinská konferencia biskupov v stredajšom oficiálnom vyhlásení varovala pred záplavou žalôb na štátne inštitúcie ako dôsledku víkendového verdiktu súdu, ktorý mariborskej arcidiecéze nariadil odškodniť obeť sexuálneho zneužívanie sumou 80-tisíc eur.

Žena, ktorú v detstve zneužíval jeden z duchovných, podala žalobu na arcidiecézu. Páchateľ sa totiž verdiktu nedožil. Súd dal za pravdu jej tvrdeniu, že zodpovednosť za jeho konanie má teraz niesť inštitúcia, kde duchovný pôsobil, a požiadala o kompenzáciu 140-tisíc eur.

Podľa cirkvi však ide o nebezpečný precedens a varuje pred prílevom ďalších žalôb aj na školy či nemocnice. Podľa duchovných totiž verdikt "rozširuje chápanie zodpovednosti zamestnávateľa" v porovnaní s tým, ako tomu bolo doteraz v Slovinsku a v EÚ.

Slovinsku sa prevalenie škandálov o sexuálnom zneužívaní mladistvých duchovnými spred troch rokov vyhlo. Dnes už nebohý duchovný Karl Jost, ktorý bol obžalovaný zo zneužitia najmenej 16 dievčat mladších ako 15 rokov, bol jediným obdobným prípadom v balkánskej krajine.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.