V Kosove sa konajú prelomové voľby, prídu aj Srbi

0
540

PRIŠTINA 3. novembra (WEBNOVINY) – V nedeľu sa v Kosove konajú sledované voľby do samospráv, na ktorých sa vôbec po prvý raz zúčastnia aj Srbi žijúci na severe krajiny.

S ich účasťou ráta prelomová dohoda medzi Srbskom a Kosovom sprostredkovaná EÚ v záujme budúceho členstva oboch krajín v bloku.

Právom voliť disponuje približne 1,7 milióna ľudí, ktorí okrem iných zvolia 36 starostov. Najväčší počet hlasov by mali dostať predstavitelia strany kosovského premiéra Hashima Thaciho.

Viacerí srbskí lídri vyzvali členov 120-tisícovej srbskej menšiny v Kosove, aby k volebným urnám prišli. Pred dvoma týždňami to bol aj samotný premiér Ivica Dačič, ktorý argumentoval potrebou pomoci pri vytváraní nového politického orgánu na ochranu jej záujmov v Kosove.

Vôbec prvýkrát od vyhlásenia kosovskej nezávislosti sa do nich oficiálne zapoja Srbi obývajúci sever krajiny, ktorých počet sa odhaduje na 40-tisíc. Tí sú v názore na hlasovanie rozdelení a časť z nich chce voľby bojkotovať. Lokálne voľby v Kosove sa naposledy uskutočnili v roku 2009 a Srbi ich vtedy na protest voči jednostranne vyhlásenej nezávislosti ignorovali.

Srbsko jednostranné odtrhnutie Kosova z februára 2008 naďalej odmieta uznať. Vzájomné vzťahy sa začali zlepšovať až pod tlakom Európskej únie, ktorá ich normalizáciou podmienila rokovanie o budúcom pričlenení Srbska.

Belehrad a Priština v apríli podpísali dôležitú dohodu, ktorá bola vyvrcholením dialógu sprostredkovaného EÚ. Dohoda okrem iného po komunálnych voľbách predpokladá vytvorenie združenia obcí, kde sa väčšina obyvateľov hlási k srbskej národnosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.