V Číne vybuchol ropovod, hlásia desiatky obetí

0
337

PEKING 3. decembra (WEBNOVINY) – Výbuch ropovodu, ktorý otriasol 22. novembra mestom Čching-tao na východnom pobreží Číny, si podľa konečnej bilancie vyžiadal 62 mŕtvych a najmenej 136 zranených. V utorok o tom prostredníctvom siete Sina Weibo informovala miestna samospráva, podľa ktorej v pondelok našli telo poslednej nezvestnej osoby.

Potrubie patriace štátnemu podniku Sinopec vybuchlo niekoľko hodín po tom, ako z neho začala v blízkosti morského pobrežia unikať ropa. Na zverejnených záberoch bolo vidieť oblaky hustého dymu, zničené cesty a prevrátené autá.

Samospráva deň po udalosti oznámila, že približne 18-tisíc obyvateľov mesta sa po výbuchu podrobilo evakuácii. Havária totiž vyvolala obavy zo zamorenia ovzdušia toxickými látkami a spôsobila tiež výpadky v dodávkach vody, plynu a elektriny. Príčinu výbuchu vyšetrovatelia stále neoznámili, polícia však medzičasom zadržala siedmich vedúcich pracovníkov podniku Sinopec.

Smrteľné priemyselné havárie sú v Číne stále pomerne časté, čo býva pripisované nedôslednej kontrole dodržiavania bezpečnostných predpisov alebo korupcii. Podľa štátnych médií si nehody na čínskych pracoviskách v prvej polovici roka 2013 vyžiadali okolo 28-tisíc mŕtvych alebo nezvestných.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.