V Česku oznámia zloženie vlády, posty ministrov sú rozdelené

0
416

PRAHA 6. januára (WEBNOVINY) – Lídri troch českých strán podpíšu v pondelok koaličnú dohodu o vzniku novej vlády.

Urobiť by tak v priestoroch budovy parlamentu mali o 14:00 predseda ČSSD a budúci premiér Bohuslav Sobotka, predseda ANO Andrej Babiš a líder KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Babič povedie financie

Strany sa už teda definitívne dohodli na prerozdelení ministerských postov, ich personálne obsadenie verejne oznámia po podpise zmluvy. Jasné je, že sociálni demokrati budú mať ministerstvo zahraničia, vnútra, školstva či zdravotníctva.

ANO zase bude mať rezort financií, ktorý povedie miliardár slovenského pôvodu Babiš, obrany či spravodlivosti. Kabinet do celkového počtu 17 doplnia traja ministri za ľudovcov. Zostavu však musí schváliť a vymenovať prezident Miloš Zeman, ktorý podľa českých médií má s väčšinou nominantov problém.

Hlasovanie má byť vo februári

ČSSD podľa očakávaní vyhrala októbrové české voľby, no iba so ziskom 20,5 percenta. Strana ANO skončila druhá s takmer 19 percentami a komunisti tretí s 15 percentami.

V 200-člennej dolnej komore parlamentu má trojica ČSSD, ANO a KDU-ČSL väčšinu 111 hlasov, ktorá by tak bez problémov mala vyjadriť novej vláde dôveru. Hlasovanie sa musí uskutočniť dva mesiace od vymenovania prezidentom. Stať by sa tak podľa spravodajského portálu ČT24 malo vo februári.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.