V Bosne neexistuje zhoda na existenciu spoločného štátu

0
207

Banja Luka 9. januára (WEBNOVINY) – Prezident srbskej časti Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik povedal v televízii v stredu v predvečer 22. výročia vzniku Republiky srbskej v Banej Luke, že "Bosna nemôže prežiť".

Dodik zdôraznil, že Bosna a Hercegovina je "neudržateľná krajina, v ktorej neexistuje dohoda o jej existencii". Srbi čoraz intenzívnejšie usilujú o odtrhnutie a odmietajú akékoľvek spoločné inštitúcie v spolkovom štáte, povedal podľa internetového portálu balkaninsight.com Dodik.

Kritici však argumentujú, že oslavy vzniku Republiky srbskej sú hanebné pre vojnové zločiny spáchané v nej počas občianskej vojny v rokoch 1992-1995 mnohými srbskými vojakmi a policajtmi obvinenými zo zverstva a genocídy.

Jej prvý prezident Radovan Karadžič sa zodpovedá pred medzinárodným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu v Haagu zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Najväčším kriminálnym zločinom po druhej svetovej vojne bolo zabitie 8000 mužov a chlapcov v Srebrebnici srbskými jednotkami na čele s generálom Ratkom Mladičom.

Malá balkánska federatívna republika Bosna a Hercegovina sa od občianskej vojny v rokoch 1992 -1995 nachádza v slepej uličke. Po Daytonskej konferencii v roku 1995 bola rozdelená na 2 časti, na bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosna a Hercegovina a srbskú časť Republiku srbskú.

Napriek miliardovej finančnej pomoci a prítomnosti medzinárodných jednotiek spory moslimských Bosniakov, pravoslávnych Srbov a katolíckych Chorvátov blokujú akýkoľvek vývoj v krajine.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.