Uviaznutému Snežnému drakovi ide na pomoc americký ľadoborec

0
426

SYDNEY 5. januára (WEBNOVINY) – Americký ľadoborec Polar Star sa plaví na pomoc ruskej a čínskej lodi, ktoré uviazli v ľade pri pobreží Antarktídy.

Američanov o asistenciu požiadal Austrálsky námorný bezpečnostný úrad (AMSA), keďže predchádzajúce pokusy o oslobodenie lodí doteraz zlyhali.

Čínskemu ľadoborcu Snežný drak, ktorý zachraňoval na Vianoce uviaznutú ruskú výskumnú loď Akademik Šokaľský, sa ani v sobotu nepodarilo dostať z ľadu. Snežný drak predtým vrtuľníkom evakuoval 52 pasažierov ruskej lode a teraz sa nachádza v ľade asi 20 kilometrov od voľného mora.

Video: Snežný drak čaká na pomoc amerického ľadoborca Polar Star

V pondelok sa pravdepodobne ešte raz pokúsi sám uvoľniť, ak mu to podmienky dovolia. V prípade neúspechu by musela posádka ľadoborec opustiť a loď zanechať na dlhšie obdobie samú pri Antarktíde.

Americký Polar Star vyplával z Austrálie v nedeľu aj so zásobami. Vyše 120-metrov dlhé plavidlo je schopné normálnou rýchlosťou prerážať ľad s hrúbkou 1,8 metra a pri nárazoch s hrúbkou až vyše šesť metrov. Do zálivu Commonwealth, kde postupne uviazli obe zachraňované lode, by mal doraziť asi o sedem dní.

Oblasť už opustil austrálsky ľadoborec Aurora Australis, ktorý vezie evakuovaných pasažierov z ruského plavidla. Momentálne je na ceste na austrálsku antarktickú základňu Casey, kam vezie zásoby, a následne aj s pasažiermi do Austrálie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.