Utečencovi udelili v Británii azyl, lebo je ateista

0
412

LONDÝN 14. januára (WEBNOVINY) – Afganský utečenec dostal vo Veľkej Británii azyl na základe svojho ateizmu. Podľa miestnych úradov ide o prvý podobný prípad v britskej histórii.

Afganec utiekol zo svojej domoviny v roku 2007, keď mal 16 rokov. Vychovávali ho síce ako moslima, počas svojho pobytu v Británii sa však z neho stal ateista. Svoju žiadosť o azyl zdôvodnil tým, že v Afganistane by mu za jeho ateistickú "vieru" hrozilo prenasledovanie.

Podľa vysielacej stanice BBC, ktorá o prípade informuje v utorok, ide o dôležitý precedens. Mladíkovi právnici podali žiadosť o udelenie azylu na základe britskej legislatívy upravujúcej ochranu utečencov pred rasovým, náboženským a iným prenasledovaním.

Argumentovali pritom, že Afganca by mohli v jeho domovine odsúdiť na trest smrti na základe islamského práva šaríja, ak by svoj ateizmus neskrýval. "Argumentovali sme, že na ateistu by sa mala vzťahovať ochrana pred prenasledovaním na základe jeho vierovyznania rovnakým spôsobom, ako sa ochraňuje nábožná osoba," uviedli Afgancovi právni zástupcovia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.