USA zvažujú sankcie voči ukrajinskej vláde aj opozícii

0
246

WASHINGTON 30. januára (WEBNOVINY) – Americká administratíva pripravuje finančné sankcie voči predstaviteľom ukrajinskej vlády aj opozície pre prípad, že by eskalovalo násilie počas protivládnych protestov.

Agentúre Reuters to v stredu povedal nemenovaný zdroj z amerického kongresu. Konečná verzia podľa neho ešte nie je pripravená, no v prípade zhoršenia krízy bude vláda USA schopná sankcie okamžite zaviesť.

Washington už na ukrajinskú krízu reagoval zrušením vstupných víz pre niektorých ukrajinských predstaviteľov zodpovedných za násilie proti demonštrantom.

Obrazom: Protivládne demonštrácie na Ukrajine

Spojené štáty pozorne sledujú vývoj na Ukrajine, o ktorom sa včera zmienil vo svojej správe o stave únie aj prezident Barack Obama. Zahraničný výbor Snemovne reprezentantov v stredu prijal rezolúciu vyzývajú obe strany, aby sa zdržali násilia a hľadali politické riešenie.

Ministerstvo zahraničia vyjadrilo potešenie nad posledným vývojom vrátane zrušenia zákona sprísňujúceho podmienky pre demonštrácie, ktorý podľa mnohých porušoval právo na slobodu zhromažďovania a prejavu.

Ukrajinský parlament v stredu večer schválil amnestiu pre opozičných aktivistov, ktorí sa podieľali na tamojšej vlne násilných nepokojov, podmienil ju však uvoľnením okupovaných úradov. Okrem zrušenia kontroverzných zákonov opozícia v utorok uspela i s ďalšou požiadavkou v podobe odstúpenia vlády na čele s Mykolom Azarovom, ktorého dočasne nahradil vicepremiér Serhij Arbuzov.

Odporúčame aj:

Ukrajina schválila amnestiu, podmienkou je uvoľnenie budov

Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

Premiéri odsúdili násilie na Ukrajine, Fico je znepokojený

Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, tvrdí exprezident

Ukrajina prišla o premiéra, opozícia vykročila k víťazstvu

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.