Únia chce pokračovať v obchode s Iránom

0
146

BRUSEL 16. januára (WEBNOVINY) – Európska únia začne v pondelok 20. januára sťahovať sankcie proti Iránu. Stane sa tak po tom, čo Teherán začne uplatňovať dohodu obmedzujúcu atómový program islamskej republiky, informovali vo štvrtok diplomatické zdroje.

Ministri zahraničia EÚ oznámia krok v Bruseli hneď, ako experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) potvrdia, že Irán podnikol príslušné opatrenia týkajúce sa jeho jadrového programu. Zelená od MAAE sa očakáva v ranných hodinách a "rozhodnutie a nariadenie (stiahnutia sankcií) budú zverejnené v priebehu dňa", uviedli zdroje.

Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko sa koncom novembra v Ženeve dohodli s Iránom na užšej spolupráci s medzinárodnými inšpektormi, ktorí budú dohliadať na čiastočné zastavenie procesu obohacovania uránu výmenou za zmiernenie sankcií voči Teheránu.

Novembrová prelomová dohoda medzi islamskou republikou a svetovými mocnosťami vstúpi do platnosti 20. januára. Jadroví experti pricestujú do Iránu už v sobotu, aby sa tam pripravili na plnenie dohody. Teherán dlhodobo odmieta izraelské obvinenia, že sa pokúša vyrobiť jadrovú bombu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.