Ukrajinský premiér Mykola Azarov podal demisiu

0
511

MOSKVA 28. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský premiér Mykola Azarov v utorok ráno rezignoval. Potvrdil to vo svojom stanovisku.

Podľa svojich slov urobil "osobné rozhodnutie" a požiadal prezidenta Viktora Janukovyča o prijatie jeho abdikácie "s cieľom vytvoriť ďalšie možnosti pre politický kompromis v záujme mierového vyriešenia konfliktu".

Podľa jeho slov vláda urobila všetko, aby konflikt medzi opozíciou a vládou vyriešila a kabinet bol nútený pracovať v "extrémnych podmienkach". Ako povedal, "dnes je najdôležitejšou vecou zachovať jednotu a celistvosť krajiny, je to dôležitejšie ako akékoľvek osobné plány či ambície, a preto som sa takto rozhodol".

Odporúčame:

Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

Kaliňák sa nebojí, že by došlo k masovej migrácii Ukrajincov

Video: Ukrajinskí kukláči si v mraze fotili nahého muža

Janukovyč sa dohodol s opozíciou

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč po pondelňajšom večernom stretnutí s lídrami opozície súhlasil so zrušením sporných zákonov o demonštráciách, ktoré krátko po vstupe do platnosti vyvolali násilné nepoje v centre metropoly Kyjev.

Stať by sa tak malo už na utorňajšej schôdzi parlamentu. Janukovyč sa trojicou lídrov predbežne dohodol aj na prepustení zadržaných demonštrantov, no pod podmienkou, že z Kyjeva zmiznú barikády a demonštranti opustia vládne budovy.

Ministerka spravodlivosti Olena Lukašová tieto kroky označila za "politické rozhodnutie" a zároveň uviedla, že Arsenij Jacenjuk odmietol prezidentovu víkendovú ponuku stať sa novým premiérom. Lídri totiž trvajú na splnení svojej hlavnej požiadavky, ktorou je vypísanie predčasných volieb.

Šéfka eurodiplomacie mieri do Kyjeva

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v pondelok večer potvrdila, že do ukrajinskej metropoly Kyjev priletí ešte v utorok a nie až koncom týždňa, ako pôvodne plánovala.

Cieľom jej skoršieho príchodu je snaha o upokojenie napätia v krajine a ukončenie násilných demonštrácií. Britská diplomatka najprv v utorok v Bruseli absolvuje stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a následne sa presunie do Kyjeva. Tam by mala rokovať s prezidentom Viktorom Janukovyčom a lídrami opozície. Vo štvrtok by sa mala presunúť do Lotyšska.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.