Gréci prekvapili, návrh primárneho rozpočtu má prebytok

0
655

ATÉNY 17. februára (WEBNOVINY) – Výška prebytku primárneho rozpočtu Grécka v minulom roku prekonala očakávania a umožní vláde zvýšiť výdavky v sociálnej oblasti. Vyhlásil to grécky premiér Antonis Samaras.

Prebytok primárneho rozpočtu Grécka podľa Samarasa prekonal v roku 2013 hranicu 1,5 mld. eur, čo je omnoho viac, ako sa pôvodne odhadovalo a takisto je to viac, než ciele, ktoré stanovili medzinárodní veritelia krajiny.

“Prebytok primárneho rozpočtu je omnoho vyšší, než sme pôvodne predpokladali… Hovorím vám, že prekročil hranicu 1,5 mld. eur a je trojnásobne vyšší, než sme pôvodne rátali,” povedal Samaras. Primárny rozpočet nezahŕňa náklady na obsluhu dlhu krajiny.

Dosiahnutie prebytku primárneho rozpočtu je hlavnou podmienkou, ktorú si stanovili medzinárodní veritelia. Z podmienok záchranného programu v hodnote 240 mld. eur vyplýva, že krajina musela tento prebytok dosiahnuť v tomto roku. Grécko ho však zaznamenalo už v roku 2013, teda v ročnom predstihu. V októbri minulého roku vláda očakávala, že prebytok primárneho rozpočtu bude vo výške 344 mil. eur.

Samaras zopakoval, že prebytok primárneho rozpočtu krajina použije na pomoc tým, ktorých sa dotkli úsporné opatrenia, ako napríklad na pomoc dôchodcom s nízkym príjmom. Predstavitelia EÚ však varovali, že hovoriť o prebytku primárneho rozpočtu skôr než v apríli je predčasné.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.