Ukrajinská polícia začala rozoberať protestné tábory

0
302

KYJEV 9. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská polícia začala s rozoberaním protestných táborov pred vládnymi budovami v Kyjeve. Demonštranti dostali totiž ultimátum do utorka, aby sa rozišli.

Zrážky zatiaľ nehlásili. Opozičná strana Baťkivščyna (Vlasť) expremiérky Julije Tymošenkovej navyše oznámila, že polícia uskutočnila raziu v jej sídle. Opoziční lídri vyzývali svojich stúpencov, aby bránili Námestie nezávislosti, ktoré je centrom protestov. Webové stánky strany Vlasť i ďalšej opozičnej Strany slobody sú momentálne nedostupné.

Janukovyč chce rokovať s exprezidentmi

Podľa stanice BBC je v centre Kyjeva oveľa viac policajtov ako v nedeľu, keď do ulíc vyšli státisíce ľudí. Polícia rozoberá najmenej dva tábory a vyháňa demonštrantov z dvoch ulíc, kde podľa ministerstva vnútra blokujú prístup k administratívnym budovám.

Na samotnom Námestí nezávislosti podľa ministerstva polícia zatiaľ nezakročila. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa vyjadril, že sa v utorok stretne s tromi bývalými prezidentmi, aby s nimi rokoval o kríze.

Desiatky členov zásahovej polície v plnej zbroji sa v pondelok zhromaždili v centre hlavného mesta Ukrajiny Kyjev, kde opoziční aktivisti okupujú vládne budovy a centrálne námestie.

Vláda vyzvala na okamžité ukončenie protestov a pohrozila tvrdými opatreniami.

Obrazom: Ukrajinskí demonštranti dostali ultimátum

Janukovyč podporuje rokovania s opozíciou

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podporuje po dvoch týždňoch protestov rokovania s opozíciou pri okrúhlom stole. Prezident sa vyjadril, že sa chce v utorok stretnúť s tromi bývalými ukrajinskými prezidentmi, aby s nimi rokoval o kríze, uviedlo v pondelok jeho tlačové oddelenie.

Janukovyč podporil iniciatívu exprezidenta Leonida Kučmu na usporiadanie okrúhleho stola, “ktoré by mohlo byť miestom na dosiahnutie porozumenia”, uvádza sa v stanovisku prezidenta.

“Na utorok je naplánované stretnutie štyroch ukrajinských prezidentov…s cieľom prediskutovať hlavné problémy, ktorým je vystavená krajina,” hovorí sa v stanovisku. Janukovyč sa v utorok stretne s Leonidom Kučmom, Leonidom Kravčukom a Viktorom Juščenkom.

Odporúčame aj:

Dzurindovi pripomína dianie na Ukrajine boj proti mečiarizmu

Video: V Kyjeve protestovalo milión ľudí, zhodili aj Lenina

Tymošenková ukončila hladovku, poslúchla demonštrantov

Uvaľte sankcie na Janukovyča, žiada Tymošenková západ

Európska únia je do seba zamilovaná, tvrdí Robert Fico

Obrazom: Polícia tvrdo potlačila protest v Kyjeve >

Oligarchovia predstavujú pre režim skrytú hrozbu

Mocní oligarchovia ostávajú počas protestov, ktoré otriasajú Ukrajinou, zatiaľ ticho, pre budúcnosť režimu prezidenta by však mohli predstavovať veľkú hrozbu. V rámci Janukovyčovho “vnútorného kruhu” totiž údajne paralelne s demonštráciami prebiehajú trpké mocenské boje medzi staršími magnátmi, v minulosti tradične vernými prezidentovej Strane regiónov a skupinou mladých podnikateľov známych ako Rodina.

Práve skupina tradičných oligarchov, zatrpknutá vzostupom Rodiny, by mohla pretrhnúť vzťahy s Janukovyčom. Hoci sa títo zatiaľ verejne zdržiavajú podpory protestov, ich televízne stanice plne a relatívne vyvážene pokrývajú demonštrácie.

Obrazom: Ukrajinci vyšli opäť do ulíc

To vyvoláva domnienky, že niektorí oligarchovia by mohli podporovať zmeny v krajine. Ďalším náznakom vnútorných mocenských bojov Janukovyčovho vnútorného kruhu je rezignácia šéfa prezidentskej kancelárie Sergija Ljovočkina po vypuknutí demonštrácií 30. novembra, hoci nebola prijatá. Ljovočkin je kľúčovým spojencom “starého” oligarchu Dmytra Firtaša. Jeho stanica Inter dáva výrazný priestor pokrývaniu protestov a jasne podporuje aktivity opozičného lídra Vladimira Klička.

Ústrednou postavou nového politicko-finančného klanu Rodina je Janukovyčov najstarší 40-ročný syn Olexander. Ten podľa magazínu Forbes vlastní majetok v hodnote 500 miliónov dolárov, čo z neho robí jedného z najbohatších mužov Ukrajiny. K ďalším členom patria prvý vicepremiér Sergij Arbuzov a minister vnútra Vitalij Zacharčenko, ktorých opozícia obviňuje z násilia proti demonštrantom.

Video: Demonštranti zhodili miestnu sochu Lenina

Na protestnom zhromaždení sa v nedeľu zúčastnili stovky tisícov demonštrantov vyzývajúcich prezidenta Viktora Janukovyča na odstúpenie za to, že vrátil krajinu do rúk Ruska, keď odmietol asociačnú dohodu s Európskou úniou.

Nedeľňajšia demonštrácia v Kyjeve v podvečerných hodinách prerástla do násilností, keď radikáli zhodili miestnu sochu zobrazujúcu zosnulého boľševického lídra Vladimira Iľjiča Lenina.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.