Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

0
482

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v utorok zaradila rating dlhodobých záväzkov Ukrajiny do špekulatívneho pásma.

Zdôvodnila to stupňujúcou sa politickou nestabilitou, ktorá ohrozuje schopnosť vlády splácať včas svoje záväzky. Agentúra rating dlhodobých záväzkov znížila na úroveň C zo stupňa CCC+ a rating krátkodobých záväzkov na stupeň C z predchádzajúcej úrovne B.

Výhľad ratingov je negatívny, čo odráža názor agentúry, že schopnosť obsluhovať dlh sa môže v dôsledku pokračujúcej politickej nestability ďalej zhoršiť.

Odporúčame:

Premiér Fico bude s kolegami z V4 rokovať o Ukrajine

Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

Ukrajina prišla o premiéra, krajina vykročila k víťazstvu

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

Kaliňák sa nebojí, že by došlo k masovej migrácii Ukrajincov

Video: Ukrajinskí kukláči si v mraze fotili nahého muža

Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom, ktorý koncom novembra oznámil odloženie podpisu dlhodobo pripravovaných prelomových dohôd s EÚ.

Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí sporných zákonov o verejných zhromaždeniach. Následné strety demonštrantov s políciou si vyžiadali najmenej dva životy.

Ukrajinská opozícia je dlhodobo nespokojná s príklonom krajiny k Rusku, ktoré koncom roka Kyjevu poskytlo veľkú finančnú podporu i lacnejší plyn. Neoficiálne ju však podmienilo odklonom od politiky a vplyvu EÚ.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.