Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

0
455

KYJEV 27. januára (WEBNOVINY) – Ukrajina zatiaľ nezavedie výnimočný stav v reakcii na násilné protesty a okupáciu niektorých vládnych budov. V pondelok to vyhlásil ukrajinský minister zahraničia Leonid Kožara.

Reagoval tak na správy, že vláda ešte v pondelok dekrétom vyhlási výnimočný stav, ktorý obmedzí pohyb v hlavnom meste Kyjev. „Dnes to ešte nie je na programe,“ povedal Kožara.

V utorok bude mimoriadne rokovať ukrajinský parlament s cieľom vyriešiť súčasnú vyostrenú situáciu. Do krajiny ešte v pondelok cestuje komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle v záujme prijatia politického riešenia krízy. O rokovania na túto tému prejavila ochotu aj ukrajinská opozícia, ktorá sa opäť stretla s prezidentom Viktorom Janukovyčom. Situáciou na Ukrajine sa bude zaoberať aj summit EÚ-Rusko, ktorý sa koná v utorok.

Opozícia sa dištancovala

Ukrajinská opozícia sa v pondelok dištancovala od radikálnych demonštrantov, ktorí obsadili viaceré vládne budovy vrátane ministerstva spravodlivosti.

Boxerský šampión a tvár súčasných protestov Vitalij Kličko vyzval Ukrajincov, aby sa zdržali "provokácií". "Chcú tam zostať, ale ja ich presvedčím, aby odišli," povedal Kličko.

Hlavné opozičné strany zase vyhlásili, že sú ochotné rokovať s prezidentom Viktorom Janukovyčom aj "napriek pokusu úradov o zastavenie rokovaní a vyhlásení výnimočného stavu". Narážali tým na hrozbu, ktorá zaznela z úst ministerky spravodlivosti Oleny Lukašovej.

Ministerka varovala vyhlásením výnimočného stavu

Ukrajinská ministerka spravodlivosti Olena Lukašová v pondelok varovala demonštrantov pred vyhlásením výnimočného stavu.

Urobila tak po tom, ako radikálni protestujúci obsadili jej sídlo v centre Kyjevu. "Budem nútená požiadať ukrajinského prezidenta, aby zastavil rozhovory (s opozíciou), ak budovu okamžite neopustia," povedala Lukašová pre miestnu stanicu Inter. Ministerka je jedným z účastníkov rokovaní medzi opozíciou a prezidentom Viktorom Janukovyčom zameraných na hľadanie riešenia súčasnej krízy.

Obrazom: Protestujúci obsadili ministerstvo spravodlivosti

Demonštrantov z ministerstva vyháňa aj Kličko

Desiatky ukrajinských protivládnych demonštrantov v nedeľu večer obsadili budovu ministerstva spravodlivosti v Kyjeve, na ktorej porozbíjali okná a začali ju obstavovať barikádami z kontajnerov na smeti.

Urobili tak po tom, ako predstavitelia opozície cez víkend odmietli ponuku prezidenta Janukovyča na prevzatie dôležitých vládnych postov ako nepostačujúcu.

Podľa kyjevského spravodajcu agentúry AFP radikálni odporcovia vlády pri vpáde na ministerstvo zrejme nenarazili na žiadny odpor. Na uvoľnenie budovy už okrem ministerky spravodlivosti vyzval aj opozičný vodca Vitalij Kličko.

Demonštranti medzitým pokračujú v okupácii viacerých ďalších vládnych budov po celej Ukrajine, zatiaľ čo protesty proti Janukovyčovi sa rozšírili aj do východných častí krajiny, kde mal doteraz výraznú podporu.

Obrazom: V zadymenom Kyjeve protesty neutíchajú

Polícia krotila protestujúcich aj v regiónoch

Polícia v nedeľu informovala o zásahu proti zhruba trojtisícovému davu v Záporoží, kde sa podobne ako v iných mestách protestujúci pokúsili prevziať kontrolu nad sídlom oblastnej samosprávy.

Výsledkom použitia ohlušovacích granátov a obuškov bolo podľa miestnych novinárov mnoho zranených. Demonštranti v nedeľu zaútočili aj na kultúrne stredisko v centre Kyjeva, ktoré používali bezpečnostné zložky ako základňu.

Ukrajinskí opoziční lídri v nedeľu vyjadrili záujem pokračovať v rokovaniach s Janukovyčom, kým nebudú splnené ich požiadavky a vyhlásené predčasné voľby. Janukovyč v snahe vyriešiť krízu ponúkol kreslo premiéra šéfovi najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenijovi Jacenjukovi a prisľúbil tiež kroky smerujúce k zmenám v ústave, čo však druhá strana odmietla.

Video: Situácia na Ukrajine pripomína vojnu

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.