Ukrajina šokuje, demonštrantom hrozí basa a pracovný tábor

0
176

KYJEV 18. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok podpísal zákony, ktoré výrazne sprísňujú pravidlá pre účastníkov demonštrácií.

Legislatíva, ktorú ukrajinský parlament prijal vo štvrtok, sa stretla s veľkou kritikou EÚ a USA. Do praxe totiž zavádza až päťročné tresty pre osoby podieľajúce sa na blokádach úradných budov, ktoré boli súčasťou nedávnych opozičných protestov.

Odporúčame:

Nové ukrajinské zákony proti demonštrantom sú znepokojivé

Proti zbitiu novinárky demonštruje v Kyjeve 50-tisícový dav

V Ukrajine vyšetrujú pokusy o puč počas protestov

Janukovyč vyzval Západ, aby jeho krajinu nechal na pokoji

Protesty v Kyjeve silnejú, v uliciach bolo 300-tisíc ľudí

Umožňuje tiež zadržanie a pokutovanie demonštrantov chrániacich sa maskami či helmami. Iná časť legislatívy zjednodušuje postupy pri stíhaní samotných zákonodarcov, zatiaľ čo s pokutou či jednoročným pobytom v pracovnom tábore budú musieť po novom rátať šíritelia "klebiet" na internete.

Zakázané sú aj rôzne prístrešky na verejných miestach vrátane stanov, v ktorých sa stále nachádzajú odporcovia vlády. Za hrubé porušenie verejného poriadku môže hroziť až 15 rokov väzenia.

Obrazom: Protesty na Ukrajine

Vlna masových opozičných protestov, ktorú vyvolalo novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou, trvá na Ukrajine už takmer dva mesiace. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb.

Nové zákony, ktoré tvrdo skritizoval Západ a označil ich za nedemokratické, by v nedeľu mali vyhnať do ulíc desaťtisíce ľudí. Naplánovaná je totiž veľká protivládna demonštrácia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.