Ukrajina prišla o premiéra, opozícia vidí krok k víťazstvu

0
172

MOSKVA 28. januára (WEBNOVINY) – Svetový šampión v boxe a líder ukrajinskej opozície Vladimir Kličko reagoval v utorok na odstúpenie premiéra Mykolu Azarova slovami, že je to len krok k víťazstvu".

"Niekoľko mesiacov hovoríme, že to, čo sa deje na uliciach, je tiež následok politiky súčasnej vlády. To nie je víťazstvo, to je len krok k víťazstvu," povedal Kličko, líder strany UDAR.

Azarov rezignoval v záujme mieru

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v utorok ráno rezignoval. Potvrdil to vo svojom stanovisku. Podľa svojich slov urobil "osobné rozhodnutie" a požiadal prezidenta Viktora Janukovyča o prijatie jeho abdikácie "s cieľom vytvoriť ďalšie možnosti pre politický kompromis v záujme mierového vyriešenia konfliktu".

Podľa jeho slov vláda urobila všetko, aby konflikt medzi opozíciou a vládou vyriešila a kabinet bol nútený pracovať v "extrémnych podmienkach". Ako povedal, "dnes je najdôležitejšou vecou zachovať jednotu a celistvosť krajiny, je to dôležitejšie ako akékoľvek osobné plány či ambície, a preto som sa takto rozhodol".

Janukovyč sa dohodol s opozíciou

Ukrajinskí poslanci v utorok zrušili kontroverznú legislatívu, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania. Išlo pritom o kľúčovú požiadavku opozície.

Po utorkovom hlasovaní zachvátil rokovaciu sálu v ukrajinskom parlamente búrlivý potlesk a opoziční zákonodarcovia vstali zo svojich lavíc. Za zrušenie legislatívy hlasovalo 361 poslancov, proti boli len dvaja.

Odporúčame:

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

Kaliňák sa nebojí, že by došlo k masovej migrácii Ukrajincov

Video: Ukrajinskí kukláči si v mraze fotili nahého muža

Kontroverzné zákony schválili prevažne vládni poslanci za Stranu regiónov prezidenta Viktora Janukovyča ešte začiatkom januára. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč súhlasil so zrušením sporných zákonov o demonštráciách po pondelňajšom večernom stretnutí s lídrami opozície.

Janukovyč sa trojicou lídrov predbežne dohodol aj na prepustení zadržaných demonštrantov, no pod podmienkou, že z Kyjeva zmiznú barikády a demonštranti opustia vládne budovy.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

Ministerka spravodlivosti Olena Lukašová tieto kroky označila za "politické rozhodnutie" a zároveň uviedla, že Arsenij Jacenjuk odmietol prezidentovu víkendovú ponuku stať sa novým premiérom. Lídri totiž trvajú na splnení svojej hlavnej požiadavky, ktorou je vypísanie predčasných volieb.

Lídri chcú v Bruseli debatovať o Ukrajine bez okrás

Lídri EÚ a Ruska sa v utorok stretnú v Bruseli a budú debatovať o situácii na Ukrajine či prípadnej budúcnosti ďalších postsovietskych krajín v EÚ. Program summitu EÚ-Rusko však bude tentoraz výrazne skrátený a rokovania potrvajú iba tri hodiny.

Zrušená bola aj tradičná večera deň pred summitom. Na priamych rokovaniach sa za Rusko zúčastnia prezident Vladimir Putin a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, za EÚ stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Podľa nemenovaných zdrojov si chcú lídri "vyčistiť vzduch" a očakáva sa preto "priama debata a poctivá diskusia" o vzájomných vzťahoch. Zdroj z prostredia EÚ uviedol, že sa očakávajú "nezrovnalosti a náročná situácia", no Putin je "silný a pragmatický líder", pričom cieľom je "naplniť záujmy oboch strán".

Šéfka eurodiplomacie mieri do Kyjeva

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v pondelok večer potvrdila, že do ukrajinskej metropoly Kyjev priletí ešte v utorok a nie až koncom týždňa, ako pôvodne plánovala.

Cieľom jej skoršieho príchodu je snaha o upokojenie napätia v krajine a ukončenie násilných demonštrácií. Britská diplomatka najprv v utorok v Bruseli absolvuje stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a následne sa presunie do Kyjeva. Tam by mala rokovať s prezidentom Viktorom Janukovyčom a lídrami opozície. Vo štvrtok by sa mala presunúť do Lotyšska.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.