Ukrajina má do ruskej colnej únie dvere stále otvorené

0
242

MOSKVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajina je stále vítaná v colnej únii, ktorú zakladá Rusko, nie je však povinná k nej pristúpiť. Vo štvrtok vo svojom výročnom prejave k národu to povedal ruský prezident Vladimir Putin, ktorý zároveň vyjadril presvedčenie, že Ukrajina dosiahne politické riešenie súčasnej krízy.

Ruský líder zdôraznil, že jeho krajina sa nesnaží stať superveľmocou, ani sa nesnaží získať nadvládu na postsovietskym regiónom. „Nikomu nič nevnucujeme, ale ak sa chcú naši ukrajinskí priatelia pridať k colnej únii, sme pripravení pokračovať v expertných rokovaniach,“ vyhlásil Putin.

Obrazom: Ukrajinci vyšli do ulíc, odhadujú až milión demonštrantov

Členmi Eurázijskej ekonomickej únie sú okrem Ruska Kazachstan a Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko sa do únie chystajú vstúpiť.

„Náš integračný proces je založený na rovnoprávnosti a skutočných ekonomických záujmoch,“ povedal Putin a zdôraznil, že Rusko nikomu svoje záujmy nevnucuje.

Ukrajina sa momentálne zmieta v politickej kríze vyvolanej rozhodnutím vlády nepodpísať kľúčové dohody s EÚ. Tento krok viedol k masovým demonštráciám za odstúpenie vlády, ktoré trvajú už tretí týždeň. Okrem priblíženia sa k EÚ Ukrajina zvažuje aj vstup do colnej únie s Ruskom.

Video: Stret protestujúcich Ukrajincov s ťažkoodencami

Odporúčame:

Revolučné výzvy ohrozujú národnú bezpečnosť, tvrdí Janukovyč

Ukrajinská polícia začala rozoberať protestné tábory

Tymošenková ukončila hladovku, poslúchla demonštrantov

Ukrajinskí povstalci chcú rokovať s vládou o riešení krízy

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.