Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, tvrdí exprezident

0
198

KYJEV 29. januára (WEBNOVINY) – Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, keďže sa spor medzi predstaviteľmi krajiny a demonštrantami ocitol na mŕtvom bode, povedal prvý ukrajinský prezident od získania nezávislosti krajiny Leonid Kravčuk v stredu v parlamente.

"Celý svet si uvedomuje a aj Ukrajina si uvedomuje, že krajina je na pokraji občianskej vojny," povedal Kravčuk, ktorý stál na čele Ukrajiny v rokoch 1991-1994 v emocionálnom príhovore.

"Je to revolúcia, je to dramatická situácia, v ktorej musíme konať s veľkou zodpovednosťou," povedal Kravčuk poslancom, ktorí na jeho slová reagovali nadšeným potleskom.

Video: Násilie na Ukrajine sa stupňuje

Ukrajinský parlament sa v stredu zišiel na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa týka požiadavky opozície, aby vyhlásil amnestiu pre zadržaných aktivistov.

Poslanci ešte v utorok splnili ďalšiu z hlavných požiadaviek odporcov prezidenta Viktora Janukovyča, ktorou bolo zrušenie zákonov sprísňujúcich pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie. Parlament ich schválil 16. januára, na čo protesty v Kyjeve prerástli do násilných nepokojov a demonštranti obsadili vládne úrady vo viacerých častiach krajiny.

Odporúčame:

Premiér Fico bude s kolegami z V4 rokovať o Ukrajine

Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

Ukrajina prišla o premiéra, krajina vykročila k víťazstvu

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinci okupujú ministerstvo, skloňuje sa výnimočný stav

Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

Kaliňák sa nebojí, že by došlo k masovej migrácii Ukrajincov

Video: Ukrajinskí kukláči si v mraze fotili nahého muža

Rasmussen kritizuje ruský tlak na Ukrajinu

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen kritizoval v stredu nátlak Ruska na Kyjev, aby nepodpísal dohody s Európskou úniou, čo viedlo k protestom.

"Asociačná dohoda s Ukrajinou by bola veľkou podporou euroatlantickej bezpečnosti, skutočne ľutujem, že sa neuzavrela," povedal Rasmussen pre denník Le Figaro. "Dôvod je dobre známy: nátlak, ktorý vyvíja Rusko na Kyjev," zdôraznil šéf Severoatlantickej aliancie.

Zároveň tiež odsúdil policajné násilie proti ukrajinským demonštrantom a vyzval na bližšie vzťahy s NATO a EÚ. "Je očividné, že ruský postoj k otváraniu sa aliancie na východ je jasne nepriateľský," skritizoval Rasmussen rolu Moskvy vo východnej Európe.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.