Typy úverov

0
1485

Otázku bývania neriešia iba mladé páry, ale aj zabehnuté domácnosti, ktoré sa sťahujú do väčšieho, alebo sa geograficky presúvajú. Podnikateľské subjekty chcú zasa investovať do nehnuteľností – dôležitou otázkou sú v týchto prípadoch financie a odpoveďou takmer rozhodne hypotéky. Ide o dlhodobý bankový úver zaistený záložným právom. Znamená to, že klient ručí kupovanou alebo stavanou nehnuteľnosťou. Aj hypoték je však viacero druhov a prv, než sa banke upíšete, treba správne rozlišovať ich výhody aj nevýhody. Najvýhodnejšia hypotéka je cieľ, ktorý na základe podmienok pre vás zmapuje hypotekárny špecialista. Stanoveniu vhodnej pôžičky predchádza porovnanie hypoték.

Najvýhodnejšia hypotéka je pre mnohých bežný účelový hypotekárny úver

Ide o jeden z najpopulárnejších úverov na bývanie. Pri účelovom hypotekárnom úvere sa banke dokladuje, na čo sa peniaze z úveru použijú, klient tiež musí preukázať príjem aby banka posúdila, či je schopný úver splácať.

Výhoda:

  • Možnosť získania naozaj výhodného úroku: Keďže hypotekárny úver ponúka mnoho bánk, je dobré dať si vyhotoviť porovnanie hypoték.

Nevýhoda:

  • Obmedzením je vopred definované využitie hypotéky a vyššie úročenie pri dlhšej dobe splatnosti.

Žiadateľom do 35 rokov hypotekárny špecialista odporúča hypotéku pre mladých

Ak žiadatelia vystupujú ako pár, musia mať v čase požadovania hypotéky obaja od 18 do 35 rokov. Podmienečná výška príjmu je do 1,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve za uplynulý rok. Ak sú žiadateľmi dvaja, sčítaný príjem nesmie presahovať 2,6 násobku.

Výhoda:

  • Úroková sadzba je oproti komerčnému úroku nižšia o 3 percentuálne body a to po dobu prvých päť rokov. Štát a banka prispievajú na splácanie úveru znížením o 2 a 1 percentuálny bod.

Nevýhoda:

  • Ak mladí žiadatelia zarábajú veľmi dobre, je možné, že sa im tento typ úveru získať nepodarí, na čo ich môže upozorniť hypotekárny špecialista. Príjem totiž nesmie prekročiť stanovenú hornú hranicu.

Ak nemáte radi obmedzenia, porovnanie hypoték môže ako vhodnú určiť americkú bezúčelovú hypotéku

Americký hypoúver má väčšiu tradíciu v zahraničí, no dostať ho takmer v každej banke u nás. Hlavná odlišnosť medzi americkou hypotékou a ostatnými dvoma, je, že banka neviaže finančné prostriedky a tak ich klient použije na čo chce.

Výhoda:

  • Tento typ hypotéky je možný bez dokladovania príjmu.

Nevýhoda:

  • Doba splácania býva nižšia, okolo 25 rokov a klient musí splniť isté podmienky bonity, inak tento typ úveru nedostane.