Toto pri kúpe interiérových dverí musíte vedieť

0
2017

Dvere sú jedným z najvýraznejších funkčných prvkov interiéru. Keď príde na kúpu nových, oplatí sa ich výberu venovať pozornosť. Musia predsa zvládnuť každodenné používanie, stlmiť prechod zvukov medzi miestnosťami a dodať originalitu celému interiéru. Vyberať si môžete z nekonečného množstva rôznych štýlov a prevedení. Ak plánujete rozsiahlejšiu renováciu nielen interiéru, ale celého vášho domova, kvalitné vchodové dvere, prípadne vchodové bezpečnostné dvere, dajú všetkým na známosť, že máte dobrý vkus.

MATERIÁLOVÉ PREVEDENIE DVERÍ

Interiérové dvere sú najčastejšie dostupné v týchto prevedeniach: voštinové, plné, odľahčené.

  • Dvere s voštinou

Tieto dvere majú hladký povrch s imitáciou dreva. Vďaka tomu ich môžete jednoducho zladiť s celým interiérom, nech už je zariadený v klasickom, modernom alebo rustikálnom štýle. Rám dverí je zhotovený z mäkkého dreva alebo drevotriesky. Jadro dverí tvorí tvrdený papier poskladaný do šesťhranného tvaru včelích plástov. Sú ľahké a lacné, ale ľahšie sa poškodia a nedostatočne zvukovo izolujú.

  • Plné dvere

Plné dvere sú vyrobené buď drevené z masívu alebo z plnej drevotrieskovej dosky, ktorá je pevná a odolná proti prerazeniu. Majú výborné zvukovo-izolačné vlastnosti a vyššiu váhu. Na rozdiel od dverí vyrobených z masívu má drevotrieska niekoľko výhod. Nezmršťuje sa, nedeformuje sa a nepodlieha negatívnym vplyvom vlhkého prostredia. Sú drahšie ako voštinové a nájdete ich v rôznych vyhotoveniach – hladké, kazetové, s výrezmi…

  • Odľahčené dvere

Alternatívou plných dverí sú dvere z odľahčenej drevotrieskovej dosky, vďaka čomu sú dostatočne tuhé a pevné, ale nezaťažujú pánty zbytočnou váhou. Od plných dverí sú lacnejšie.

TYPY INTERIÉROVÝCH DVERÍ

Z pohľadu ukotvenia a osadenia pántov rozlišujeme interiérové dvere a zárubne na falcové a bezfalcové. Zárubne a obložky dverí by mali byť farebne identické s krídlom dverí. Podľa spôsobu otvárania rozlišujeme niekoľko typov dverí.

  • Dvere s pántmi

Dvere zavesené na pántoch patria k najbežnejším. Môžu byť pravé alebo ľavé – určujú sa zo strany z ktorej vidíme pánty – ľavé dvere majú pánty vľavo (zámok je vpravo), pravé dvere majú pánty vpravo (zámok je vľavo). Zavesené sú na dvoch, prípadne troch pántoch.

  • Skladacie (harmonikové) dvere

Skladacie dvere sa používajú tam, kde by pevné krídlo otvorených dverí prekážalo, najmä z dôvodu obmedzeného priestoru.

  • Posuvné dvere

Posuvné dvere sa posúvajú tesne popri stene a pôsobia veľmi efektne. Vyrábajú sa v najrôznejších prevedeniach a sú vhodné najmä tam, kde by otvorené dvere z estetických či priestorových dôvodov prekážali.

  • Posuvné dvere s prekrytím

Posuvné dvere sa najčastejšie používajú na vstavané skrine a šatníky. Visia pod stropom na vodorovných koľajniciach a sú vedené koľajnicami namontovanými na podlahe. Zvyčajne sa skladajú z dvoch či troch drevotrieskových panelov, ktoré sa pri otvorení prekrývajú.

  • Zásuvné dvere

Zásuvné dvere sa pri otváraní zasúvajú do puzdra, ktoré je zabudované v stene. Plocha steny je ušetrená a krídlo dverí nebráni nábytku či inému zariadeniu miestnosti.