Tisíce Srbov demonštrovali proti ekonomickým reformám

0
412

BELEHRAD 24. januára (WEBNOVINY) – Približne tritisíc ľudí v piatok demonštrovalo v centre srbskej metropoly Belehrad, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s vládnymi návrhmi reforiem fungovania hospodárstva.

Tie majú okrem iného upravovať fungovanie pracovného trhu či podmienok privatizácie. Zhromaždení žiadali rezignáciu ministra hospodárstva Sašu Raduloviča a stiahnutie zákona, ktorý pred vstupom do platnosti musí schváliť parlament.

Odporúčame aj:

Pred vstupom do EÚ sme urobili chyby, pripomenul Robert Fico

Srbsko čakajú predčasné voľby, tvrdí miestna tlač

Srbsko sa začne približovať k Únii, dostalo zelenú

Podľa vlády sa však prostredníctvom zákonov podarí naštartovať stagnujúcu ekonomiku krajiny, no demonštranti ich označujú za likvidačné a poukazujú na očakávané prepúšťanie či zatváranie zadlžených štátnych spoločností. Tie sú však podľa tvrdení ekonómov veľkým bremenom pre štátny rozpočet.

Srbská vláda v utorok oficiálne začala rokovať o vstupe do Európskej únie, na čo juhoslovanská republika čakala dlhé roky. Krajina však v záujme členstva v EÚ bude musieť reštrukturalizovať svoju ekonomiku a zreformovať svoj obrovský verejný sektor, ktorý zamestnáva až 700-tisíc ľudí.

Zmeny v záujme zosúladenia s nariadeniami únie budú nevyhnutné aj v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia či energetiky. Nevyhne sa ani privatizácii či vysporiadaniu sa so zadlženými štátnymi spoločnosťami.

Balkánska krajina si od vstupu do EÚ sľubuje zlepšenie obrazu vo svete, prílev zahraničných investícií, a teda aj zníženie nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje 20 percent.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.