Tisíce ľudí demonštrovali proti ekologickej dani

0
336

PARÍŽ 3. novembra (WEBNOVINY) – Najmenej 15-tisíc ľudí sa zúčastnilo sa sobotňajšej demonštrácii na severozápade Francúzska.

Nepokoje v meste Quimper v regióne Bretónsko vyvolali plány vlády v Paríži zaviesť daň na dopravné prostriedky zaťažujúce životné prostredie. Prítomní boli najmä dopravcovia, vodiči či rybári, ktorí túto opakovane odkladanú daň považujú za likvidačnú.

Zhromaždení sa nakoniec dostali do konfliktu s prítomnými bezpečnostnými zložkami, pričom vzduchom lietali kamene, železné tyče či kvetináče s chryzantémami.

Muži zákona pristúpili k použitiu slzotvorného plynu a vodných diel. V putách skončili traja demonštranti a štyria utrpeli zranenia.

Daň na neekologické vozidlá predstavila v roku 2009 ešte vláda vtedajšieho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Odvtedy však všetky administratívy posúvajú termín jej uvedenia do platnosti. Najnovšie vláda prezidenta Francoisa Hollanda stanovila jej vstup do platnosti na prvý január, no pod tlakom prepravcov to opäť posunula.

Podnikateľom a poľnohospodárom to však nestačí a žiadajú jej úplné zrušenie. Cieľom dane je pritom podpora pre životné prostredie priaznivej komerčnej dopravy, pričom zavádza aj poplatky za prepravu tovaru s hmotnosťou nad 3,5 tony. Vlády si od tohto kroku sľubuje miliardu eur ročne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.