Thajská premiérka korumpovala pestovateľov ryže, obvinili ju

0
418

BANGKOK 18. februára (WEBNOVINY) – hajská Národná protikorupčná komisia vzniesla v utorok obvinenia voči premiérke Jingluck Šinavatrovej v súvislosti s vážnymi nezrovnalosťami vo vládnom programe podpory pre pestovateľov ryže. Komisia premiérku zároveň predvolala vypovedať na 27. februára.

Šinavatrová stojí na čele Národného ryžového výboru, ktorý od roku 2011 nakupuje od producentov ryžu za vyššiu cenu než trhovú. Vláda však začala mať problémy s financovaním tohto programu a tisíce farmárov nedostali sľúbené peniaze, čo viedlo k ich protestom.

„Aj keď premiérku varovali pred existujúcou korupciu, pokračovala v tom. To dokazuje jej úmysel spôsobiť vláde škody, takže sme sa jednomyseľne rozhodli ju obviniť,“ uviedla protikorupčná komisia vo vyhlásení.

V Bangkoku pokračujú protivládne protesty aj po predčasných parlamentných voľbách poznačených bojkotom desiatok volebných okrskov demonštrantami, ktorí stále trvajú na odstúpení premiérky Šinavatrovej, ktorú obviňujú z korupcie. Nepokoje si od novembra vyžiadali už najmenej 11 obetí a vyše 600 zranených.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.