Taliansko si pripomína druhé výročie nárazu Costy Concordie

0
466

RÍM 13. januára (WEBNOVINY) – Taliansko si v pondelok pripomína druhé výročie tragédie výletnej lode Costa Concordia, ktorá stroskotala na pobreží ostrova Giglio v Tyrhenskom mori.

Presne o 21:45 tamojšieho času, teda v momente nárazu na plytčinu, sa rozoznejú sirény lodí na počesť viac ako 30 obetí. Ešte predtým pred súdnou sieňou v toskánskom meste Grosseto, kde sa koná proces s kritizovaným kapitánom lode Francescom Schettinom, sa uskutočnila demonštrácia desiatok ľudí, ktorí haváriu luxusného plavidla prežili.

Obrazom: Vyťahovanie vraku lode Costa Concordia

Tí žiadali o vyvodenie zodpovednosti aj pre majiteľov veľkého plavidla, na ktorom podľa nich zlyhali záchranné systémy. Nepáči sa im, že predstavitelia Costa Crociere z celého prípadu vyšli iba z malými trestami.

Súd totiž ešte v júli na základe dohody o vine a treste odsúdil kormidelníka lode, šéfa obsluhy posádky, dvoch námorných dôstojníkov a šéfa krízovej jednotky na rôzne nepodmienečné tresty, maximálne však vo výške dvoch rokov a 10 mesiacov. Jediným, kto sa tak reálne postavil pred súd, zostal Schettino.

Obrazom: Havarovaná loď Costa Concordia

Costa Concordia stroskotala 13. januára 2012 po náraze na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Tragickou bilanciou bolo 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. V čase nárazu sa na palubách nachádzalo viac ako 4200 ľudí. Kapitán Francesco Schettino čelí obvineniam z viacnásobného neúmyselného zabitia a opustenia plavidla pred ukončením evakuácie.

Spoločnosť Costa Crociere v apríli prijala čiastočnú zodpovednosť za potopenie plavidla a súd rozhodol o jej povinnosti zaplatiť pokutu milión eur. Väčšinu cestujúcich navyše odškodnila sumou 11-tisíc eur. Vrak lode dlhý takmer 300 metrov a vážiaci 114 500 ton sa podarilo v septembri vztýčiť. Odtiahnuť by ho mali počas komplikovanej operácie mali v júni.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.