Tajné služby s Britmi odpočúvajú občanov Európy

0
405

WASHINGTON 2. novembra (WEBNOVINY) – Európske tajné služby v spolupráci s ich britskými kolegami hromadne vykonávajú odpočúvania internetovej a telefonickej komunikácie svojich občanov.

Vyplýva to z informácií, ktoré v sobotu zverejnil britský denník Guardian odvolávajúci sa na dokumenty poskytnuté exspolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom.

Potvrdili sa tak októbrové správy amerických médií, podľa ktorých záznamy o telefonických hovoroch desiatok miliónov Európanov nezbierala americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), ale samotné tajné služby v týchto európskych krajinách.

Týkať sa to má Nemecka, Španielska, Francúzska i Švédska – teda krajín, ktoré vyjadrili veľké pobúrenie zo správ o údajnom americkom odpočúvaní svojich štátnikov i obyvateľov. Guardian tvrdí, že britská tajná služba mala Nemcom, Španielom, Francúzom a Švédom pomáhať pri hľadaní spôsobov, ako obísť zákony obmedzujúce špehovanie a dostavať sa k informáciám o užívateľoch komunikačných technológií. Diať sa tak malo prostredníctvom "napichnutia" sa na optické káble a tajných vzťahov s komunikačnými spoločnosťami.

Snowden v júni odhalil masové odpočúvanie zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a následne ušiel z USA, aby napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa nich USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov vrátane Merkelovej, ale i milióny bežných občanov, čo pobúrilo európske vlády.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.