Sýrski povstalci opäť dobyli strategickú základňu pri Halabe

0
319

BEJRÚT 10. novembra (WEBNOVINY) – Sýrski povstalci v sobotu dobyli späť od armády prevažnú časť strategicky dôležitej vojenskej základne na severe Sýrie.

Stalo sa tak po dvoch dňoch bojov, ktoré si vyžiadali viac než 60 obetí, informovala Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv.

Boje o základňu pri letisku mesta Halab (Aleppo) však podľa jej údajov stále pokračujú.

Armáda verná prezidentovi Baššárovi al-Asadovi nad ňou pritom získala kontrolu len v piatok po tom, čo bola deväť mesiacov v rukách ozbrojenej opozície.

Pri posledných bojoch o ňu prišlo o život najmenej 21 vojakov a 41 povstalcov vrátane islamistov zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levantii. Armádu podporuje libanonský Hizballáh a provládne milície.

Halab bol kedysi najľudnatejším mestom Sýrie. V súčasnosti sa niekdajšie hospodárske centrum krajiny nachádza spolovice v rukách povstalcov a z druhej v rukách armády. Rovnomennú provinciu majú pod kontrolou prevažne povstalci. V poslednom čase tam však vládne sily dosiahli určité vojenské úspechy.

Opozícia nepôjde na konferenciu v Ženeve bez podpory povstalcov

Sýrska opozičná koalícia v nedeľu oznámila, že sa nezúčastní na pripravovanej mierovej konferencii v Ženeve, pokiaľ nedostane podporu od povstalcov zapojených do konfliktu. Hovorca Chalíd Sálih novinárom v Istanbule v druhý deň koaličného stretnutia povedal, že opozícia a Slobodná sýrska armáda "sú na rovnakej strane a bojujú proti rovnakému nepriateľovi".

"Ak máme ísť do Ženevy, budú súčasťou našej delegácie. Majú rovnaký záujem na úspešnej a slobodnej demokratickej Sýrie ako my", povedal hovorca. Podľa jeho slov koalícia so sídlom v Turecku vyšle do Sýrie dve delegácie, aby možnú účasť na konferencii prerokovali s lídrami Slobodnej sýrskej armády ako aj civilnými skupinami.

Medzinárodné spoločenstvo sa snaží zástupcov rozdrobenej sýrskej opozície presvedčiť, aby sa na mierovej konferencii zúčastnili v záujme dosiahnutia mieru v krajine. Rusko a Spojené štáty sa začiatkom októbra dohodli, že konferencia o Sýrii sa bude konať v polovici novembra, presný termín však nestanovili. Ženeva 2 má nadviazať na podobné podujatie z júna 2012, keď svetové mocnosti podporili myšlienku prechodnej vlády v Sýrii. Na stretnutí by sa podľa predstáv iniciátorov podujatia mali zúčastniť obe strany sýrskeho konfliktu, ktorý si od marca 2011 vyžiadal už vyše 115 000 obetí na životoch. Cieľom stretnutia opozičnej koalície v Istanbule bolo nájsť spoločný postoj k ženevským rokovaniam.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.