Sýrske rokovania sú v slepej uličke, budú však pokračovať

0
499

ŽENEVA 28. januára (WEBNOVINY) – Rokovania o vyriešení konfliktu v Sýrii vo švajčiarskej Ženeve v utorok pokračujú aj napriek "slepej uličke," v ktorej sa podľa diplomatov ocitli v pondelok.

Jadrom sporu sú detaily plánu na vytvorenie prechodnej vlády až do najbližších volieb. Delegáti zastupujúci prezidenta Baššára al-Asada však zatiaľ s návrhmi povstalcov nesúhlasia. Podľa osobitného vyslanca medzinárodného spoločenstva pre Sýriu Lachdara Brahímího pondelkové rozhovory "nepriniesli mnoho".

"Budeme pokračovať a snažiť sa, aby to fungovalo a dúfame, že obe strany budú spolupracovať," povedal Brahímí na tlačovej konferencii v Ženeve.

V pondelok sa uskutočnilo už tretie kolo priamych rokovaní medzi sýrskou vládou a opozíciou. V nedeľu sa obe znepriatelené strany dohodli na evakuácii žien a detí z obliehaných častí mesta Homs, ktoré okupujú povstalci.

Pondelok mal byť venovaný politickým témam, a to najmä vytvoreniu novej prechodnej vlády. Opozícia trvá na tom, že al-Asad musí rezignovať a v novej vláde nesmie mať žiadne miesto. Režim to odmieta a tvrdí, že prezident v žiadnom prípade neodstúpi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.