Švajčiari dali Chorvátom stopku, odmietli prijať dohodu

0
414

BERN 16. februára (WEBNOVINY) – Švajčiarska vláda oznámila Chorvátsku, že nemôže pristúpiť na predbežnú dohodu o voľnom prístupe Chorvátov na švajčiarsky pracovný trh.

Ministerka spravodlivosti neutrálnej krajiny Simonetta Sommarugová o tom informovala šéfku diplomacie balkánskej krajiny a najnovšieho člena EÚ Vesnu Pušičovú. Sommarugová argumentovala výsledkom minulotýždňového referenda, v ktorom Švajčiari odsúhlasili obmedzenie prílevu prisťahovalcov.

Podľa ministerky preto dohoda odsúhlasená v lete nemôže byť podpísaná v “súčasnom znení”. O svojom stanovisku Bern informoval aj EÚ. Tá už predtým Švajčiarsko varovala, že môže očakávať prehodnotenie zmlúv s EÚ.

Odporúčame aj:

Imigrantské kvóty pobúrili EÚ i vládu, Švajčiari sú spokojní

Švajčiari chcú prisťahovalecké kvóty, obmedzia imigrantov

Švajčiarsko zasahuje, počet imigrantov z EÚ je neudržateľný

Švajčiarsko obmedzilo svoj trh práce pre ľudí z celej EÚ

Pôjde najmä o zmluvy o voľnom pohybe osôb a voľnom pohybe tovaru. Výmenou bude možno Švajčiarsko nútené urobiť niektoré ústupky, napríklad v oblasti bankového tajomstva či korporátnej dane.

Za návrh obmedziť imigráciu hlasovalo 50,3 percenta voličov a bola tak splnená základná podmienka nadpolovičného súhlasu v ľudovom hlasovaní. V osemmiliónovom Švajčiarsku v súčasnosti žijú takmer dva milióny obyvateľov, ktorí majú iný pôvod.

Najviac ich pochádza z Portugalska, Kosova, Nemecka, Talianska a Francúzska. Švajčiari prisťahovalecké kvóty zrušili v roku 2007 pre obyvateľov Európskej únie, ktorej síce krajina nie je členom, ale s 28-členným blokom udržuje úzke vzťahy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.