Summit lídrov EÚ v Litve sa bude niesť v znamení Ukrajiny

0
363

VILNIUS 28. novembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia EÚ a šiestich bývalých sovietskych republík sa vo štvrtok zídu na summite v litovskom Vilniuse, ktorého program bude poznačený nejasnosťami okolo ďalšieho vývoja na Ukrajine.

Súčasťou dvojdňového podujatia organizovaného litovským predsedníctvom EÚ v rámci takzvaného Východného partnerstva mal byť pôvodne aj podpis asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode s Kyjevom, čo sa však zmenilo po tom, ako ukrajinská vláda minulý štvrtok rozhodla o pozastavení ďalšieho zbližovania s dvadsaťosmičkou z „národnobezpečnostných“ dôvodov.

Odporúčame:

Stav na Ukrajine je napätý, Tymošenková začala s hladovkou

Proeurópski ukrajinskí demonštranti chcú zablokovať vládu

Video: Tisícky Ukrajincov bojujú za vstup do Únie

Janukovyčovi ľudia neschválili prepustenie Tymošenkovej

Obrazom: Ukrajina demonštrovala proti vláde, chce ísť do EÚ

Ukrajinský premiér Mykola Azarov následne potvrdil, že zmena súvisí s nátlakom zo strany Ruska, ktoré predtým ostro skritizovali predsedovia Európskej rady a Európskej komisie.

„Neočakávaná zmena postoja Ukrajiny… presunula túto záležitosť do popredia politickej agendy,“ uvádza litovské predsedníctvo na svojom portáli s dodatkom, že budúcnosť Východného partnerstva by novej situácii nemala „padnúť za obeť“.

Podobne ako Ukrajina sa však zachovalo aj Arménsko a k obchodnému paktu s EÚ tak nakoniec vo Vilniuse pristúpia zrejme len Gruzínsko a Moldavsko.

Iniciatíva EÚ, ktorej cieľom je užšia spolupráca s bývalými sovietskymi republikami, vznikla v roku 2009 a okrem Ukrajiny, Arménska, Gruzínska či Moldavska zahŕňa i Azerbajdžan a Bielrousko.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.