Súd rozhodol o pozemkovej mafii, padli vyše 10 ročné tresty

0
311

PEZINOK 19. februára (WEBNOVINY) – Piatim obžalovaným v kauze údajnej pozemkovej mafie v stredu vymeral súd tresty desať rokov a viac, jedného obžalovaného oslobodil. Hlavný obžalovaný Radoslav Z. dostal 12 rokov vo väzení so stredným stupňom stráženia. Gabriele J. vymerali 10 rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia.

Stanislav W. dostal 12,5 roka väzenia, do čoho mu zarátali aj 18-mesačný trest, ktorý mu vymeral dunajskostredský súd v inej veci. Ivan Š. v stredu dostal 11 rokov a Zuzana H. 12 rokov, obaja v najmiernejšom väzení. Zuzane H. do trestu započítali aj odsúdenie z trestného rozkazu malackého súdu v inej kauze. Súd v stredu rozhodol o oslobodení Vlastimila B. Rozsudok nie je právoplatný, pretože obžalovaní, ktorých uznali za vinných, sa hneď odvolali, prokurátor si na vyjadrenie ponechal zákonnú lehotu.

Zločiny podvodu a falšovania

V podvodoch s pozemkami figurovali aj biele kone
Obžalovaní podľa prokuratúry koncom roka 2007 po vzájomnej dohode vytypovali nehnuteľnosti v Bratislave v katastri Devínskej Novej Vsi s rozlohou približne 284-tisíc metrov štvorcových, ktoré mali hodnotu asi 15,5 milióna eur. Údajne ich podvodom najprv previedli z pôvodných vlastníkov na fiktívnych, teda biele kone.

Pomocou falošných dokladov pred notármi a na katastri predstierali, že sú vlastníkmi predávanej nehnuteľnosti alebo reálnymi kupcami. Potom pozemky previedli na im spriaznené osoby, ktoré v konečnom dôsledku vystupovali ako bezúhonní úspešní podnikatelia.

Skupina údajne mala z pozemkov obrovské zisky. Podľa žalobcu nikdy neplatili kúpne ceny deklarované v kúpno-predajných zmluvách, resp. spriaznené osoby zaplatili len symbolické sumy.
Obžalovaná Terézia Ny. počas procesu zomrela, konanie proti nej teda zastavili. Odsúdení sa podľa Špecializovaného trestného súdu ako organizovaná skupina dopustili obzvlášť závažného zločinu podvodu a zločinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.

“Bola tam určitá deľba práce, plánovitosť,” poznamenal predseda senátu. Podľa neho sa hlavný obžalovaný Radoslav Z. v prípravnom konaní priznával k trestnej činnosti a usvedčoval ďalšie osoby. Potom už nevypovedal pred súdom na hlavnom pojednávaní, ale ani neodvolal priznanie. Pôvodnú výpoveď podľa sudcu zdôvodnil snahou dostať sa z väzby.

Trestné stíhanie voči policajtovi prerušili

Z prípadu bol vylúčený na samostatné konanie Jozef D. a následne voči nemu trestné stíhanie prerušili, pretože podľa prokuratúry sa významnou mierou podieľal na objasnení a usvedčení páchateľov v inej trestnej veci súvisiacej s pozemkovou mafiou. Obhajoba mala počas procesu výhrady k tomu, aby Jozef D. figuroval ako svedok, keď je aj v obžalobe spomínaný ako hlavný organizátor.

Tento istý muž je obžalovaný v kauze bytovej mafie, ktorá sa prejednáva na bratislavskom súde. Aj v tejto kauze sú rovnako obžalovaní Radoslav Z., Gabriela J., Stanislav W. a Terézia Ny. z prípadu pred pezinským súdom. Jozef D. v utajení v minulosti pracoval pre políciu. V už spomínanom “bratislavskom” prípade v kauze tzv. bytovej mafie súd žiadal o odpoveď ministerstva vnútra, či zbaví Jozefa D. mlčanlivosti.

Podvodný prevod pozemkov

“Bola tam určitá deľba práce, plánovitosť,” poznamenal predseda senátu. Podľa neho sa hlavný obžalovaný Radoslav Z. v prípravnom konaní priznával k trestnej činnosti a usvedčoval ďalšie osoby. Potom už nevypovedal pred súdom na hlavnom pojednávaní, ale ani neodvolal priznanie. Pôvodnú výpoveď podľa sudcu zdôvodnil snahou dostať sa z väzby. “Podali sme dovolanie z takých skôr procesných dôvodov aj napriek tomu, že sa priznal, pretože podľa nášho názoru išlo o nezákonné konanie. Nezákonnosť sa začala už v prípravnom konaní – z hlavného podozrivého organizátora, návodcu a obvineného sa stal svedok,” povedal obhajca Radoslava Z. “Rozsudok, čo sa týka nosného deliktu, to znamená podvodného prevodu devínskych pozemkov, prakticky celkom korešponduje s dôkazmi,” povedal prokurátor.

Pezinský súd si o Jozefovi D. urobil záver na základe vyžiadaných správ o sociálnych a zdravotných odvodoch “Bol príslušníkom polície,” povedal predseda senátu s tým, že súd nič iné o tejto veci nezaujíma. “Pred súdom nie je potrebné dokazovať ako funguje polícia,” dodal. V tejto kauze bol Jozef D. aj zbavený mlčanlivosti ministrom vnútra, aby mohol vypovedať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.