Registrované partnerstvá na prihláškach pobúrili KDH

0
575

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Elektronická prihláška na vysoké školy umožňuje podľa poslanca NR SR Martina Fronca (KDH) uviesť do kolónky stav aj registrované partnerstvo. Ako uviedol v stredu na tlačovej besede Fronc, je to v rozpore s platnou slovenskou legislatívou.

„Ak chcete takúto prihlášku podať, je možnosť uviesť ako stav – registrovaný partner. To je markantné porušenie súčasného právneho stavu. Registrované partnerstvo na Slovensku neexistuje,“ zdôraznil. Ministerstvo školstva takúto možnosť podľa neho používať nemôže. „Je možné, že minister o tom nevie, ale je to neúnosný stav, ktorý je v rozpore s platnou legislatívou,“ povedal s tým, že ešte v stredu predloží ministrovi Dušanovi Čaplovičovi interpeláciu.

Podľa Fronca totiž prihláška na vysokoškolské štúdium podsúva rodovú agendu. „To, čo je na prihláške, presiahlo hranicu únosnosti. Žiadam ministra, aby urobil nápravu,“ vyhlásil Fronc.

Rodičia sú znepokojení

Podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová upozornila, že vláda porušuje svoje programové vyhlásenie. „Prihláška, ktorá je oficiálnym tlačivom ministerstva školstva obsahuje údaje, ktoré nesúvisia s platnou legislatívou. Rodičia sú znepokojení novými tlačivami,“ povedala, pričom pripomenula, že prihlášky tiež obsahujú údaj o rodičovi a rodičovi a nie otcovi a matke. Zároveň upozornila, že prihlášky na vysoké školy podávajú osoby staršie ako 18 rokov, preto nie je potrebné, aby tento údaj o otcovi a matke na nich bol. Doteraz prihlášky takýto údaj nevyžadovali.

Zároveň Szitová upozornila, že prioritou a záväzkom vlády SR voči občanom je programové vyhlásenie, v ktorom sa súčasná vláda zaviazala presadzovať, aby rodinná politika bola centrom záujmu sociálnej politiky štátu. Podľa nej nejde o prvé prešľapy ministerstva školstva. Pripomenula, že vlna nespokojnosti občanov a rodičov sa zdvihla už pri vydaní učebnice pre stredné školy s propagáciou gender ideológie, ktorú financovalo ministerstvo zahraničných vecí.

Prešľap pri šlabikári

Ďalšie reakcie rodičov prišli pri zaradení nového „Hupsovho“ šlabikára, v ktorom je otec nahrádzaný susedom. „Minister školstva, aj na tlak verejnosti, učebnicu pre stredné školy odmietol podpísať, obsah šlabikára dal upraviť. Obe učebnice však sú na knižnom trhu a riaditelia škôl ich môžu pre potreby školy obstarať,“ konštatovala.

Pred niekoľkými dňami sa zas objavila informácia o iniciatíve organizovať sexuálnu osvetu pre mladistvých jedným občianskym združením. „Prednášať mali dvaja známi sexuológovia Radim Uzel a Danica Caisová. Pôvodne mala byť táto iniciatíva podporovaná ministerstvom školstva a výborom OSN. Ministerstvo však akékoľvek spojenie s prednáškami odmietlo. Znovu zostáva zodpovednosť na riaditeľoch škôl,“ upozornila Szitová.

Ministerstvo sa vyhovára na vysokoškolský zákon

„Rozsah údajov, ktoré sa uvádzajú v prihláške na vysokoškolské štúdium upravuje zákon o vysokých školách. Ten bol novelizovaný v roku 2012. Pri jeho prerokovávaní poslanci Kresťanskodemokratického hnutia ani v školskom parlamentnom výbore, ani v pléne NR SR nenavrhli žiadne pripomienky k dnes kritizovanej formulácii,“ reaguje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Pri návrhu odporúčaného formulára sa podľa neho zohľadňovala zhoda so zákonom o vysokých školách v použitých pojmoch, a to bez akýchkoľvek iných úmyslov. Rezort školstva v tomto roku pripravuje novelizáciu zákona o vysokých školách. „Pri jeho tvorbe budeme otvorení návrhom a pripomienkam,“ dodal Kaliňák.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.