Študenti prejdú na liter paliva tisícky kilometrov

  0
  701

  BRATISLAVA 18. februára (WBN/PR) – Dá sa prejsť 3 000 kilometrov a minúť len jediný liter paliva? Elita študentov technických vysokých škôl z Európy v súťaži palivovej efektívnosti Shell Eco-marathon dokazuje, že to je možné. Aj tento rok sa bude 200 tímov pokúšať prejsť na inovatívnych vozidlách na liter benzínu, nafty, etanolu alebo na jednu kilowatthodinu čo najdlhšiu vzdialenosť. Aktuálny rekord, úžasných 3 688 kilometrov, by vystačilo na dovolenkovú cestu zo Slovenska na francúzsku riviéru a späť! Súťaže sa druhýkrát za sebou zúčastní aj tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

  V dňoch 15. až 18. mája 2014 sa viac ako 3 000 študentov z 27 krajín Európy zapojí do jubilejného 30. ročníka medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe. Obyvatelia holandského Rotterdamu zažijú na mestskom okruhu opät po roku nevídanú “autošou” – desiatky futuristických vozidiel budú v uliciach mesta bojovať o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Pretekmi vyvrcholí niekoľkomesačný vývoj a stavba vozidiel navrhnutých samotnými študentmi.

  Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave bude po premiére v roku 2013 už druhýkrát zastupovať tím pod vedením doc. Ľuboša Magdolena z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania Strojníckej fakulty STU. Tím tvoria študenti bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia fakulty. Minulý rok sa ich automobil dostal do prvej štyridsiatky, ktorá dokázala prísť do cieľa, a nechal tak za sebou vyše 50 vozidiel, ktoré závod nedokončili. Tento rok má vyššie ambície. “Pripravujeme úplne nové vozidlo, menšie a s lepším aerodynamickým tvarom. Naším cieľom je prekonať minimálne 800 km,” vysvetľuje Daniela Welnitzová, kapitánka tímu FME Racing Team.

  “Súťaž je pre nás ideálnou príležitosťou, ako so študentmi navrhovať a testovať úsporné riešenia, ktoré potenciálne využijú v budúcnosti v automobilovom priemysle. Minuloročná účasť bola pre nás veľkou školou a sme hrdí, že sme napriek technickým problémom dokázali prísť až do cieľa. Tento rok sa chceme zásadne zlepšiť a dokázať, že naši študenti vedia byť kreatívni aj efektívni,” hovorí Ľuboš Magdolen.

  “Teším sa z nasadenia slovenského tímu, ktorý už minulý rok ukázal veľkú vôľu a chuť po úspechu. Som si istý, že tento rok zajazdia výborný výsledok. Taktiež verím, že FME Racing Tím bude inšpirovať aj ďalších šikovných študentov zo Slovenska, ktorí sa zapoja do budúcich ročníkov Shell Eco-marathonu,” doplňuje Petr Šindler, manažér komunikácie Shell.

  Shell bude už tradične pri súťaži spolupracovať s lídrami v oblasti inovácií, výskumu a vývoja, firmami HP, Michelin, The Linde Group a Southwest Research Institute. Ich prínosom je pomoc študentom vo forme skúseností, produktov a možností spolupráce pri vývoji súťažných vozidiel, ako aj obohatenie samotného podujatia v uliciach Rotterdamu o tému zvládnutia budúcich energetických výziev.

  Pozrite si krátky zostrih minulého ročníka:

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.