Stromy na Kolibe údajne odvážali aj po zákaze od prokuratúry

0
455

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Vyrúbané stromy na bratislavskej Kolibe odvážali aj po tom, ako generálna prokuratúra minulý týždeň dala pokyn, aby tomu Krajská prokuratúra v Bratislave spolu s políciou zabránila.

Agentúru SITA o tom informoval Ondrej Rohoň z občianskeho združenia Za lepšiu Kolibu a dodal, že dreviny z Koliby už odviezli a policajti tak môžu strážiť iba prázdne pozemky.

Odporúčame:

Obrazom: Na Kolibe zmizli stromy, výrub bol zrejme ilegálny

Výrub stromov na Kolibe bol nelegálny, papiere sfalšovali

Na Kolibe zmizol les, bude to riešiť prokuratúra

Drevo je vecným dôkazom

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová potvrdila, že generálna prokuratúra vydala krajskej prokuratúre pokyn na prijatie opatrení v súčinnosti s policajným zborom, ktoré majú zabrániť manipulácii s drevom. Vyrúbané dreviny podľa hovorkyne sú alebo môžu byť vecným dôkazom v prebiehajúcom trestnom konaní, ale aj v nadväzujúcom posúdení trestnoprávnej zodpovednosti konkrétnej osoby pre trestný čin marenia spravodlivosti.

Obrazom: Na Kolibe zmizli stromy, výrub bol nelegálny

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger, situáciu na Kolibe neustále monitorujú. “Občania nás upozorňovali, že dochádza k odvážaniu stromov. Starosta Rudolf Kusý preto začiatkom minulého týždňa zaslal Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru v Bratislave III oznámenie, že podľa príslušnej vyhlášky musia byť kmene vyrúbaných stromov označené zreteľne predpísanou ciachou. Políciu sme požiadali, aby v prípade odvozu vyrúbaných drevín skontrolovala, či sú označené spôsobom určeným zákonom,” povedal Tettinger, podľa ktorého v prípade, že dreviny nie sú ociachované v súlade so zákonom, žiadajú políciu o pozastavenie odvozu dreva a spísanie zápisnice.

“Vzhľadom na charakter pozemku je podľa nás oprávneným vydať ciachu miestny úrad a my sme v žiadnom prípade takúto ciachu nevydali. Odvoz stromov preto považujeme za protiprávny, o čom sme informovali aj políciu so žiadosťou o to, aby v zmysle zákona konala,” povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Petícia proti výrubu

Rohoň zároveň pripomenul, že združenie Za lepšiu Kolibu plánuje odovzdať ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi aj petíciu proti výrubu stromov na Kolibe s približne 2000 podpismi. Touto petíciou združenie žiada, aby na Kolibe opäť vysadili stromy a vrátili tomuto územiu funkciu lesa.

Jeden z členov združenia podľa Rohoňa zároveň podal trestné oznámenie na neznámu osobu, ktorá povolila odvoz dreva. “Povolenie na odvoz dreva vydal lesný hospodár, ktorý na to však nemal žiadnu právomoc. Jediný, kto má právo udeliť povolenie na odvoz dreva, je starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý to však neurobil,” povedal Rohoň.

O tom, že bol výrub na Kolibe zrejme nelegálny a vyňatie pozemkov z lesného fondu kryté nezákonnými a sfalšovanými dokumentmi, hovoril v decembri minulého roka aj minister vnútra Robert Kaliňák. VIAC SA DOZVIETE TU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.