Strešný box – nielen objem je dôležitý

0
2
Strešný box - nielen objem je dôležitý
Strešný box - nielen objem je dôležitý

Strešný box sa stáva čoraz obľúbenejšou voľbou pre tých, ktorí potrebujú prepraviť viac batožiny, ako sa zmestí do kufra auta. Či už ide o lyže, snowboardy, bicykle, stan, alebo len o kufre s oblečením, strešný box vám poskytne potrebný priestor a komfort na cestách. Jarné obdobie je ideálne na to, aby ste vybrali box, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám nielen v oblasti objemu. Budete pripravení na dovolenku bez obmedzení.

Podľa čoho vyberať strešný box

Pri výbere strešného boxu je však dôležité zvážiť viacero faktorov, a to nielen jeho objem. Dôležitý je tiež materiál, z ktorého je strešný box vyrobený a jeho rozmery. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé parametre boxu.

Objem a rozmery strešného boxu

Prvým a najdôležitejším faktorom je objem boxu. Ten by mal zodpovedať vašim potrebám. Ak prepravujete len lyže, postačí vám užší a dlhší box. Ak však potrebujete prepraviť aj batožinu pre celú rodinu, budete potrebovať box s väčším objemom. Strešné boxy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach od 300 do 700 litrov.

Okrem objemu a materiálu je dôležité zvážiť aj rozmery strešného boxu. Dĺžka a šírka boxu by mali zodpovedať veľkosti vášho auta. Veľmi dôležité je overiť si hmotnosť boxu aj s plným nákladom. Zimné i letné pneumatiky majú index nosnosti, ktorý sa nesmie prekročiť. Dodržať je potrebné aj nosnosť strechy.

Materiál strešného boxu

Strešné boxy sa vyrábajú z rôznych materiálov, najbežnejšie sú plast, hliník a laminát. Stretnúť sa môžete aj s látkovými boxmi. Plastové boxy sú najľahšie a najlacnejšie, ale nie sú tak odolné ako boxy z hliníka alebo sklolaminátu. Z plastových boxov sú najviac kvalitné tie, ktoré sú vyrobené z ABS platu. Hliníkové boxy sú pevné a odolné, ale sú aj ťažšie a drahšie ako plastové boxy. Hliník je veľmi stabilný materiál, ktorý dobre odoláva vlhkosti. Laminátové boxy sú ľahké a odolné. Ide o kvalitné boxy, za ktoré si musíte patrične priplatiť.

Ostatné parametre strešných boxov

Nosnosť strešného boxu by mala zodpovedať hmotnosti prepravovaného nákladu. V opačnom prípade sa môže box poškodiť. Spomínali sme aj nosnosť vozidla, ani kvalitné pneumatiky kormoran sa neoplatí preťažovať.

Strešné boxy sa otvárajú buď zboku, alebo zozadu. Spôsob otvárania by mal byť pohodlný pre nakladanie a vykladanie batožiny. Obojstranné bočné otváranie je najviac praktické. Kvôli bezpečnosti si priplaťte za strešný box s centrálnym uzamykaním. Oplatí sa porovnávať cenu a jednotlivé vlastnosti strešných boxov, keďže ich cena sa pohybuje od 100 až po vyše 1000 €.

Autor: Gabriela Kudláčová